Pardubice
Stare miasto bogate w zabytki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pardubice, 90-tysięczne miasto wojewódzkie (administracyjna stolica Kraju Pardubickiego) we wschodnich Czechach, szerzej znane jest w świecie przede wszystkim z powodu Wielkiej Pardubickiej.
To organizowane od 1874 konne wyścigi z przeszkodami. Odbyło się ich już 125, z przerwami podczas I i II wojen światowych. Miasto słynie również z produkcji znakomitych pierników. Tylko specjaliści wiedzą natomiast, że to tutaj, w Zakładach Chemicznych Synthesia, produkowany jest silny materiał wybuchowy semtex. Tutejsze zakłady chemiczne wytwarzają również inne artykuły. Przede wszystkim celulozę, pigmenty i barwniki oraz związki organiczne. Oprócz nich jest przemysł elektromaszynowy, elektrotechniczny i spożywczy. Od 1994 roku działa w Pardubicach uniwersytet, na którego 7 wydziałach studiuje ponad 10 tys. studentów.
Ponad 7 wieków historii
Dla turystów najważniejsze są jednak bardzo interesujące zabytki, jakie zachowały się z ponad 7-wiekowej przeszłości miasta. Pierwsza wzmianka o istnieniu Pardubic pochodzi z 1295 roku, zaś jako o mieście z 1340 r. Ale swój rozkwit zawdzięczają one przede wszystkim Wilhelmowi z Pernštejna, najwyższemu ochmistrzowi Królestwa Czeskiego. Nabył je w 1491 roku i rozpoczął budowę miasta godnego jego stanowiska. Z takim rozmachem i tak wspaniałego, że w Czechach nadal używane jest określenie ?lśni jak Pardubice?. To jemu miasto zawdzięcza swoje historyczne centrum z renesansowym rynkiem, od 1964 roku zabytkowym rezerwatem architektonicznym. Również dziełem rodu Pernštejnów była przebudowa tutejszego zamku na renesansowy pałac otoczony fortyfikacjami. Te dwa zespoły architektoniczne, stojące zresztą w pobliżu siebie, w zakolu, jaki tworzą Łaba i wpadająca do niej rzeczka Chrudimka, przyciągają najwięcej turystów. Od południa i zachodu przylegają zaś do nich najciekawsze budowle XX wieku.
Zielona Brama
Na pardubicką Starówkę prowadzi renesansowa Zielona Brama w dawnych, zachowanych jedynie we fragmentach, murach obronnych miasta. W rzeczywistości, przynajmniej obecnie, pokryta białym tynkiem. Nad jej łukiem wejściowym znajduje się płaskorzeźba wykonana według projektu sławnego czeskiego malarza Mikolaša Aleša (1852-1913). Przedstawia ona ciekawą historię herbu Panów na Pardubicach. W skrócie ? korzystam z informacji jaką znalazłem w wydanym po polsku przewodniku po mieście ? było to tak. W 1158 r. książę czeski Władysław II wraz z cesarzem Fryderykiem Barbarossą starał się zdobyć włoskie miasto Mediolan. Podczas jednego z nocnych ataków, podczas którego czescy żołnierze zdobyli miejski sztandar, mimo bohaterstwa w walce, musieli się wycofać. Na ostatniego z nich, Jeszka z Pardubic i jego konia, spadła zamykana krata bramy przecinając zwierzę na pół. Ale jeszcze kilka metrów niósł on jeźdźca. Ten zaś wziął połowę wiernego rumaka na barki i zaniósł do obozu księcia. W nagrodę Władysław II nadał mu herb z przednią połową konia. Do Zielonej Bramy, w której obecnie znajduje się ekspozycja historyczna Kronika Miasta Pardubice, przylega od wewnętrznej strony Starówki ponad 60-metrowej wysokości ceglana wieża z łukiem bramnym i zegarem. Roztacza się z niej piękny widok na zabytki miasta oraz jego okolice.
Warto odwiedzić Pardubice nawet na jeden dzień. Klimat i architektura powalają!
http://cogdziezwiedzic.pl/co-zobaczyc-w-pardubicach/