Turcja
Ramazan, czyli cały miesiąc postu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W tym roku w Turcji Ramazan rozpoczyna się 5 maja i potrwa do 4 czerwca, zakończy go Święto Ramazan Bayrami obchodzone przez trzy dni.
Czas Ramazanu (tak po turecku brzmi słowo Ramadan), to okres szczególny dla wszystkich wyznawców islamu. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w IX miesiącu kalendarza muzułmańskiego, kiedy nastąpiło pierwsze objawienie Koranu.
Od wschodu do zachodu
Przez cały miesiąc praktykujący muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca, a dokładniej od modlitwy porannej do modlitwy wieczornej. W czasie postu nie można jeść, pić, stosować jakichkolwiek używek, a także należy powstrzymać się od uciech cielesnych. Codzienny post kończy się wraz z modlitwą wieczorną, wtedy całe rodziny, zasiadają do wspólnego posiłku – zwanego iftar. Posiłek rozpoczyna się wypiciem szklanki wody oraz zjedzeniem daktyla, a potem już można ucztować. Stół w czasie kolacji – iftar, musi być zastawiony po brzegi, potrawy są przygotowywane w ciągu dnia i często są to dania bardzo pracochłonne.
Z porannym posiłkiem – sahur, trzeba zdążyć przed poranną modlitwą. W Turcji wciąż praktykowany jest zwyczaj budzenia na posiłek, przez specjalnie do tego wyznaczonych bębniarzy – davulcu, którzy codziennie przed wschodem słońca wygrywają głośne rytmy wzywające do pobudki.
Dość liberalnie, ale.
Czy w Turcji, Ramadan jest obchodzony tak samo jak w niektórych krajach arabskich? Zdecydowanie nie. Tutaj post nie jest narzucony odgórnie, a należy do wolnej woli poszczącego. Nikogo nie zdziwi to, że w jednej rodzinie, niektórzy przestrzegają postu, a inni nie. Nikt też nie zostanie ukarany za spożywanie posiłków w miejscach publicznych. W zasadzie w większych miastach i w regionach turystycznych życie toczy się na ogół normalnie, ludzie pracują, sklepy i restauracje są otwarte. W mniejszych miejscowościach czy na wschodzie Turcji może to wyglądać trochę inaczej, większość restauracji, sklepów może być zamknięta do godzin wieczornych. W mniejszych miejscowościach, nie jest też dobrze postrzegane picie, bądź jedzenie na zewnątrz w obecności innych poszczących osób.
***
W czasie Ramazanu, po wieczornym posiłku, życie przenosi się na ulice. Ludzie spacerują, a w wielu miejscach odbywają się koncerty, czy przedstawienia. Kawiarenki i restauracje są pełne gości. Ma to swój niepowtarzalny urok!
Dodaj komentarz