Liksna
W inflanckiej dziedzinie Platerów
Historia kościoła w miejscowości Liksna (Līksna) – w łotewskiej prowincji Łatgalia (dawniej Inflanty Polskie), wsi w pobliżu Dyneburga – sięga dalekiej przeszłości, a jego powstanie jest związane z działalnością jezuitów.
Od 1826 do 1856 r. polski kanonik Tomasz Kossowski (1798-1856) mieszkał w Liksnej i opublikował kilka książek w języku łotewskim. Pochowany został na cmentarzu parafialnym.
Pierwszy kościół katolicki w Līksnie został zbudowany w 1798 r. na koszt hrabiego Jana Plater-Zieberga. Był to murowany kościół konsekrowany w 1819 r. przez biskupa Waleriana Kamionkę ku czci Świętej Rodziny. Na budowę kościoła katolickiego hrabia przekazał 30 tys. rubli. Hrabiowie Teofil i Adam Platerowie na ten sam cel przekazali 20 tys. rubli. Budowę ukończono w 1913 r. Kościół jest wyposażony w doskonałe organy, zbudowane w 1931 r. przez warszawsko-wileńską firmę organmistrzowską Wacława Biernackiego.
Wspomnienie o Emilii
W pobliżu, w parku Līksna Manor, znajduje się kamień pamiątkowy poświęcony polskiej bohaterce narodowej Emilii Plater. W 1815 r. 9-letnia wtedy Emilia wraz z matką zamieszkała u dalekich krewnych, Platerów-Zyberków, w ich rodzinnym dworze w Liksnej. Była tu wychowywana w duchu patriotycznych idei Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki.
Dodaj komentarz