Trogir
Koniec remontów, zostało samo piękno
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trogir to urocze miasteczko w Dalmacji. Znajduje się między Splitem a Šibenikiem. Wąskie i kręte uliczki oraz pałace i gotyckie domy nadają mu niepowtarzalny charakter.
Miasto otoczone jest grubym murem obronnym. Wewnątrz jest wiele obiektów zabytkowych wartych uwagi. Jeszcze niedawno były tu wielkie remonty, a dziś już po nich ani śladu. Zostało samo piękno.
Grecka kolonia
Miasto zostało założone w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z dzisiejszej wyspy Vis, a wtedy Issa. Koloniści nadali miastu nazwę Tragurion, czyli Kozia Wieś. W czasach rzymskich był to port o wielkim znaczeniu, ale nigdy nie miał rangi pobliskiej Salony. W burzliwej historii miasto należało też do Bizancjum. Właśnie tutaj Dioklecjan kazał zamęczyć biskupa Splitu, Dujama, za głoszenie chrześcijaństwa.
Weneckie odrodzenie
Na początku XII wieku Trogir był pod władaniem węgierskiego króla Kolomana i cieszył się wieloma przywilejami. W 1123 roku zniszczyli miasto Saraceni. Udało się go szybko odbudować. W 1420 roku wkroczyli Wenecjanie. W tym też okresie powstawało wiele pięknych pałaców, kościołów i fortyfikacji.
Kolejni okupanci
Na początku XIX wieku, krótko był pod panowaniem Francji, aby potem znaleźć się w rękach Austrii. W czasie II wojny światowej Trogir był okupowany przez Włochów, a następnie przez Niemców.
Spacerkiem po mieście
Na Starówkę wchodzi się przez most i późnorenesansową bramę. Zdobi ją rzeźba błogosławionego Ivana Ursini, patrona Trogiru. Wewnątrz prowadzą wąskie uliczki z pięknymi pałacykami. Obok katedry znajduje się loggia miejska z XV wieku. Ma sześć kolumn o różnych kapitelach. Loggia dawniej spełniała wiele funkcji, ale najczęściej była salą sądową. Pośrodku jest kamienny stół ozdobiony płaskorzeźbą. Obok jest wieża zegarowa. Dawniej był to renesansowy kościółek św. Sebastiana.
W rynku na uwagę zasługuje pałac Čipiko z XV wieku. Składa się z dwóch części wcześniej połączonych mostkiem. Pałac ma ozdobną fasadę, a na obu piętrach otwarte loggie z kolumnami. Płaskorzeźby ozdabiają budynki. Budynek Rady Miejskiej czyli Dvor został wykonany w stylu weneckim. Główny plac nosi nazwę Jana Pawła II. Kręcąc się uliczkami dochodzę do Bramy Morskiej. Tu przetrwały duże fragmenty murów miejskich. Te średniowieczne fortyfikacje opasały miasto od wschodu i południa. Przy tej bramie ciągnie się promenada nadmorska. Na jej końcu stoi masywna twierdza Kamerlengo z XV wieku. Po restauracji obiektu można na nią wchodzić. Za twierdzą pod palmami stoi malutka glorietta, a za boiskiem sportowym baszta św. Marka.
Wyspa zesłańców
Po drugiej stronie Trogirskiego Kanału jest wyspa Čiovo, obecnie połączona z Trogirem mostem. Jest jego przedmieściem. Za czasów rzymskich była miejscem banicji nieposłusznych. W V wieku osiedlili się tam mnisi, a w średniowieczu zsyłano trędowatych. Dziś jest przyjemnym miejscem letniskowym.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz