Malta
Archipelag pełen skarbów

Niewielka odległość – zaledwie 90 km od Sycylii i 290 km od kontynentu afrykańskiego oraz strategiczne położenie w centrum ówczesnego świata wysp Malta i Gozo, powodowały zainteresowanie nimi różnych najeźdźców. Wszyscy pozostawili po sobie ślady.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Malta. Archipelag pełen skarbów
Wpływy tak licznych i różnorodnych kultur pozostawiły po sobie ślady nie tylko w języku ? maltański jest drugim, obok angielskiego oficjalnym językiem na wyspach, ale niezliczone materialne, w postaci zabytków.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Czymś niezwykłym są na Malcie dzieła największego architekta ? przyrody. Wspaniałe formacje skalne, ?bramy? nad morzem, wrzynające się w ląd zatoki oraz w morze skaliste półwyspy, tworzą fascynujące widoki. Maltańskie morze ma, podobno, najbardziej czystą wodę w Europie. Plaż piaszczystych jest co prawda zaledwie kilka: na północnym zachodzie Malty Paradise Bay, Armier Bay, Melleha Bay, Golden Bay i Ghajn Tuffieha, zaś na wyspie Gozo Ramla Bay, ale do potrzeb amatorów plażowania i kąpieli morskich dostosowane są również dominujące na wyspach plaże skaliste. Ciepły klimat powoduje, że można z nich korzystać przez wiele miesięcy w roku. Zaś ze sportów wodnych: żaglówek i jachtów, windsurfingu, nurkowania do którego znakomite warunki są zwłaszcza na wodach obok wyspy Comino oraz golfa, tenisa, squash, polo, jazdy konnej itp. ? praktycznie przez cały rok.

Z miejscowości turystycznych poza stołeczną La Vallettą szczególnie polecane są: Bugibba, Mdina-Rabat, Mosta, Qawra i Victoria.

Amatorów ma również kuchnia maltańska z wpływami kuchni arabskiej, sycylijskiej i francuskiej. Powodzeniem u smakoszy cieszą się m.in. potrawy z królika oraz ryby ? zwłaszcza lampuka i owoce morza. Od siebie dodam, że z kuchni międzynarodowej najsmaczniejszego w życiu łososia z grilla z sosem pieprzowym, frytkami i różnorodną zieleniną, jadłem właśnie w La Valletcie, w restauracji obok Pałacu Wielkiego Mistrza. Panowie chętnie orzeźwiają się lokalnym piwem ?Cisk?. Natomiast paniom można polecić 25-procentowy regionalny likier z owoców kaktusa ?Bajtra?. Warto też spróbować popularnego orzeźwiającego napoju ?Kinnie? z gorzkich pomarańczy i ziół.

Są tam ? o czym nie wszyscy wiedzą ? również polonika z lat II wojny światowej. Wówczas to stacjonowały na Malcie polskie okręty wojenne podlegające brytyjskiemu dowództwu tamtejszej bazy morskiej, m.in. ORP ?Sokół?. A nasi marynarze brali udział w obronie wyspy, co przypomina tablica pamiątkowa na murze koło wejścia do Muzeum II Wojny Światowej w La Valletcie. 8 listopada 1942 roku na wyspie podejmowano też z honorami premiera rządu RP i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego w trakcie jego podróży inspekcyjnej na Bliski Wschód.

Warto wiedzieć

Malta jest także popularnym miejscem nauki języka angielskiego, przy czym nauka ta odbywa się w warunkach bardziej kameralnych, niż np. na Wyspach Brytyjskich, a równocześnie bezpiecznych, gdyż Malta należy pod tym względem do światowej czołówki.
Ośrodek Informacji Turystycznej Malty znajduje się w Warszawie przy ul. Kasprowicza 57, tel. (22) 835 99 15.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij