Ostrawa
Atrakcje przemysłowego miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Z wcześniejszej przeszłości Ostrawy warto wspomnieć, że w 1362 r. król Karol IV nadał jej prawo organizowania dorocznych targów. W II połowie XIV w zbudowano mury miejskie. Miasto ucierpiało podczas wojen husyckich, znaczną jego część zniszczył pożar w 1556 roku, łupione było podczas wojny trzydziestoletniej, a w 1625 r. połowę mieszkańców pochłonęła zaraza dżumy. Po odkryciu złóż węgla, wydobywano go, także w mieście, aż do roku 1994. Zaś huta Witkowice wytapiała żelazo do 1998 roku. Miasto nadal pozostaje przemysłowym, chociaż przekształca się w ważne centrum kulturalne.
Zabytki stare i nowsze
Śladem jego dawnej przeszłości jest zamek ? Hrad slezskoostravský. Chociaż obecny, o którym napiszę osobno, to rekonstrukcja, gdyż autentyczny? zapadł się w rezultacie robót górniczych. Najstarszym autentycznym zabytkiem Ostrawy jest, stojący w pobliżu Rynku (placu Tomasza Masaryka), w centrum głównej, lewobrzeżnej części miasta, kościół św. Wojciecha. Pierwotnie gotycki, z początku XIII w., odbudowany po pożarze w XIV w, a następnie przebudowany w XIX w. w stylu klasycystycznym, z barokowym hełmem na wieży. Do niedawna zaniedbany, obecnie odnowiony, z pięknie zachowanym gotyckim sklepieniem wspartym na czterech filarach.
W remoncie, całkowicie ?opakowana? w siatki i otoczona rusztowaniami, jest też katolicka katedra p.w. Boskiego Zbawiciela z 1889 r., jedna z największych budowli sakralnych na Morawach. Stoi ona również w pobliżu Rynku. Przy nim natomiast, w jednym z narożników przy południowej pierzei, inny zabytek dawnej przeszłości, Stary Ratusz. Po raz pierwszy wspomniany w źródłach pisanych w 1539 r. Z wieżą oraz zegarem z XVI w. , przebudowany w stylu baroku, z blaszanym hełmem.
Ciekawe muzea
Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Ostrawskiego, w zbiorach którego są ekspozycje archeologiczne ze znalezisk w okolicach miasta. A także kolekcje historyczne ? meble, szkło, porcelana, ceramika, zegary, numizmatyka, malarstwo i rzeźba, stara broń itp. Jak również zbiory etnograficzne, historycznych instrumentów muzycznych, teatralne, przyborów mierniczych i górniczych oraz przyrodnicze: entomologiczne, geologiczne i paleontologiczne, botaniczne i zoologiczne. Jak już wspomniałem, w mieście jest ponad 10 muzeów i galerii. M.in. Browarnictwa, Górnictwa, Kolejnictwa, Pożarnictwa i Zabawek.
Zarówno w Rynku, jak i przy sąsiednich ulicach i placach zachowało się sporo zabytkowych domów i kamienic. Zwłaszcza ciekawych, w kilku stylach, m.in. secesji i modernizmu, z przełomu XIX i XX wieku. Numerem jeden w miejscowych propozycjach zwiedzania miasta jest modernistyczny Nowy Ratusz stojący nad Ostrawicą, kilkaset metrów od Rynku. Zbudowany w 1930 roku, z wnętrzami w stylu funkcjonalizmu, z 85-metrową wieżą, najwyższą ratuszową w całym kraju, będącą dominantą miasta. Z platformy widokowej na jej szczycie roztaczają się rozległe widoki na Ostrawę i jej okolice. Przed Nowym Ratuszem, w jego okolicach oraz w innych punktach miasta stoi co najmniej kilkanaście wartych uwagi pomników.
Secesja, modernizm i architektura XXI wieku
To samo można powiedzieć o secesyjnym domu ?Slavia?, w przeszłości hotelu z 1898 roku, o 4 lata młodszym ?Domu Mikeska?, teatrze Antonina Dworzaka z lat 1906-1907, Domu Polskim z lat 1899-1901, Czeskim Domu Narodowym ? obecnie teatrze oraz co najmniej jeszcze kilkunastu innych gmachach. W innych dzielnicach poza centrum ? niestety nie do wszystkich zdążyłem dotrzeć ? w Śląskiej Ostrawie zalecany do zwiedzenia jest XVIII-wieczny, pielgrzymkowy, barokowy kościół św. Józefa, ratusz wzniesiony tuż przed I wojną światowa oraz wieża ciśnień z 1909 r.
Dodaj komentarz