Terchová
Brama do Małej Fatry
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Położenie wsi jest fantastyczne. Jest ona jedną z bram do Małej Fatry. Znajdziemy ja przy drodze Dolny Kubin ? Żylina. Terchowa (Terchová) należy do powiatu żylińskiego i znajduje się w odległości 25 km od miasta. Bardzo dobre połączenia autobusowe ułatwiają dojazd.
Niezliczona ilość szlaków turystycznych i rowerowych przyciąga turystów. Dobrze zagospodarowane tereny narciarskie są rajem dla kochających ten sport. A dzięki dotacjom z funduszu UE wieś staje się coraz ładniejsza. Powstaje coraz więcej nowoczesnych hoteli i pensjonatów. Dobra baza turystyczna znajduje się też w okolicznych przysiółkach.
Na prawie wołoskim
Wieś została założona w 1580 r. na prawie wołoskim. Jednak ślady pobytu człowieka sięgają czasów rzymskich. Początkowo mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, z biegiem czasu zaczęto zajmować się pasterstwem. W XVII wieku napłynęli nowi osadnicy. Do 1731 r. wieś nie miała własnego kościoła ani parafii. Terchowianie musieli chodzić do Varína odległego o 15 km. Ciężka praca i brak możliwości częstego chodzenia do Varína skłoniły mieszkańców do budowania małych kapliczek i krzyży przy swoich domostwach. Tu też się modlili. Kapliczki wrosły w tutejszy klimat. Dziś jest ich wiele przy drodze do przysiółka Biely Potok. W 1731 r. zaczęto budowę kościoła p.w. św. Marcina. W latach trzydziestych XX w. kościół był już za mały, więc zaczęto myśleć o budowie nowego. Stary kościół popadł w całkowitą ruinę i zamknięto go w 1949 r.
Trudne czasy
Wieś zaczęła podupadać w drugiej połowie XIX wieku. Susza i cholera wyniszczały mieszkańców. Wielu z nich zostało zmuszonych do opuszczania domostw w poszukiwaniu lepszego życia. Pod koniec II wojny światowej większość drewnianej części wsi została spalona, a pogorzelcy musieli uciekać na inne tereny kraju. W pierwszych latach powojennych stworzono dwuletni plan zagospodarowania Terchowej od nowa. W 1945 r. zaczęto budowę nowego kościoła p.w. św. Cyryla i Metodego. W 1949 r. dokonano konsekracji. W kościele znajduje się ruchoma szopka wyrzeźbiona w drewnie. Od 1990 r. organizowane są tutaj Dni św. Cyryla i Metodego, jako że jest to największy kościół słowacki pod patronatem tych świętych.
Warto wiedzieć
Przez wieś przepływa potok Varínka, a po obu jego stronach stoją stare chaty. Obok nich te bardziej współczesne domostwa. Mały ryneczek jest czysty i zadbany oraz udekorowany rzeźbami. Znajdziemy tutaj dobrze funkcjonującą informacje turystyczną. Jeżeli ktoś tylko przejeżdża przez Terchową,to może być mocno zawiedziony, bo z głównej drogi niewiele widać. Tu trzeba być kilka dni, aby pozaglądać w jej ?zakamarki?, wejść na szlaki, pooglądać pomniki przyrody i cieszyć się tym co wieś oferuje.
Dodaj komentarz