Dornbirn
Najludniejsze miasto Vorarlbergu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dornbirn, najludniejsze miasto austriackiego Vorarlbergu słynie z Rolls-Royce Muzeum, w którym zgromadzono ogromną, największą w świecie kolekcję tych samochodów.
Poza tym muzeum (piszę o nim w odrębnym artykule) niewiele jest tu do zobaczenia. Co prawda, jak ustalili archeolodzy, w okolicach miasta ludzie żyli już w epoce kamiennej (8000 do 3000 r. p.n.e.), zaś na jego obecnym terenie w epoce żelaza. Z czasów rzymskich znaleziono zapinkę z I wieku oraz monety z II w n.e. Ale to tylko ciekawostki.
Kartki z dziejów
Jakaś mało znacząca osada była tu już w średniowieczu, o czym świadczy fakt, że miejscowy kościół farny szczyci się metryką od 1130 roku. Tyle, że na jego miejscu powstało później kilka następnych. A aktualny, w mieszanym stylu neoklasycyzmu i historyzmu, zbudował mistrz budowlany Martin Ritter von Kink w latach 1839-1840. Zaś freskiem na ścianie wejściowej oraz mozaiką ozdobił go w 1923 roku lokalny artysta Josef Huber. W czasach nowożytnych teren ten, i osada, były kilkakrotnie sprzedawane. M.in. w roku 1654 kupił je od hrabiów z Ems książę Ferdynand Karol. W miejskich kronikach jako wielkie wydarzenie odnotowano wizytę w 1901 samego cesarza pana ? Franciszka Józefa w tutejszej fabryce tekstylnej F.M. Hammerle i uruchomienie wówczas pierwszej w monarchii stacji telefonicznej. W roku następnym zaś kolei elektrycznej z Dornbirn do sąsiedniej gminy Lustenau. Zapisano również, że podczas I wojny światowej zginęło 596 żołnierzy ? mieszkańców miasta, a II wojny ponad 1000, co stanowiło około 5,8 proc. ich liczby w 1939 roku. Faktycznie, jako liczące się miasto Dornbirn rozwijało się dopiero od początku XX wieku. W 2001 roku obchodziło nawet 100-lecie swojej miejskości.
Spacerek po mieście
W centrum miasta znajduje się, otoczony strefą tylko dla pieszych, plac targowy. A najstarszym w nim budynkiem jest niewielki Czerwony Dom zbudowany w technice muru pruskiego na miejscu wcześniejszego domu parafialnego w 1639 roku przez Michaela Dannera i Verena Rhomberga. Wszystkie pozostałe, nieliczne budowle warte zobaczenia, to już wiek XX. Dom Johanna Lugera (Johann-Luger Haus) z lat 1901-1902 w późnym stylu secesji. Domy robotnicze z 1907 r. wzniesione przez Otto Mallauna. I kościół Marii, Królowej Pokoju w Warzenegg, z lat 1985-1986. Oraz najnowszy: Panorama Haus ? Dom Panoramiczny o kształcie elipsy ze szklaną fasadą, dzieło architekta Bernharda Bügelmayera. Gospodarze zachęcają też aby zobaczyć tu interaktywną wystawę Natura-Erlebnis Naturschau Dornbirn prezentującą różnorodne aspekty natury. Obserwacje planet, świat podwodny, mikromodele owadów i projekcje multimedialne. Tuż za miastem znajduje się natomiast bardzo atrakcyjny, 72 – metrowej głębokości jar ? wąwóz Rappenloch, utworzony 10 tys. lat temu przez topniejące lodowce.
Dodaj komentarz