Arlberg
Kolebka narciarstwa alpejskiego

Autor: Tomasz Krupa
Historia narciarstwa w Arlbergu wywodzi się od 1901 roku, w którym założony został Skiclub Arlberg w St. Christoph. W 1925 roku w Lech otwarta została pierwsza szkółka narciarska.
fot: Lech Zürs Tourismus
Arlberg. Kolebka narciarstwa alpejskiego
Strome zbocza w Schindlerkar w St. Anton am Arlberg, Albona w Stuben, Zürsertäli w Zürs lub znany Schlegelkopf w Lech zainteresują też tych, którzy wychowali się z nartami na nogach.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

280 kilometrów tras, 180 kilometrów tras do freeride’u, 79 kolejek linowych i wyciągów, ok. 7 metrów śniegu między listopadem a majem i gwarantowane słońce…

Jeden z najlepszych ośrodków narciarskich świata – Arlberg, składa się z pięciu słynnych miejscowości: Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph i St. Anton. Co roku spotykają się tu fani sportów zimowych ze wszystkich krajów, miłośnicy jazdy w puchu, koneserzy, osoby zajmujące się wędrówką na rakietach śnieżnych i narciarze biegowi.

Stoki w dwu krajach

Przełęcz Arlberg łączy austriackie kraje związkowe TyrolVorarlberg. Tutaj, między wysokościami 1300 i 2800 m n.p.m. mieści się kolebka narciarstwa alpejskiego. Historia narciarstwa w Arlbergu wywodzi się od 1901 roku, w którym założony został Skiclub Arlberg w St. Christoph. W 1925 roku w Lech otwarta została pierwsza szkółka narciarska. Trasy dla narciarzy o różnych umiejętnościach, nietknięte zbocza pełne puchu lub rozległe tereny do jazdy off-piste – można jeździć tu na nartach od rana do wieczora, zjeżdżając za każdym razem inną trasą do doliny. Funpark Rendl zaprasza snowboardzistów i narciarzy, którzy uprawiają freeskiing. Strome zbocza w Schindlerkar w St. Anton am Arlberg, Albona w Stuben, Zürsertäli w Zürs lub znany Schlegelkopf w Lech zainteresują też tych, którzy wychowali się z nartami na nogach. Z tych wszystkich stoków można korzystać przy użyciu jednego karnetu narciarskiego Arlberg-Liftpass.

Lech am Arlberg

Ten niewielki ośrodek sportów zimowych wyróżnia się ekskluzywnością, a przy tym wciąż zachowuj sielski charakter. To najbardziej ekskluzywna część Arlbergu: najpiękniejsze stoki i trasy narciarskich, gościnne schroniska, luksusowe hotele i wyszukane aprés ski. Co roku, także w tym sezonie Lech am Arlberg będzie stanowił scenerię dla licznych wydarzeń, a wśród nich kultowych zawodów „Der Weiße Ring” (Biały pierścień). Lech am Arlberg w 2004 roku został wybrany najpiękniejszą wioską Europy.

Zürs am Arlberg

Zürs znajduje się na wysokości 1717 m n.p.m. i jest doskonałym miejscem dla miłośników jazdy w puchu. Początek trasy przez Zürsertäli – stacja Muggengrat, leży na wysokości 2450 m n.p.m. i jest najwyżej położoną stacją wyciągową w ośrodku narciarskim Lech-Zürs. Zürs znajduje się na przełęczy Flexenpass przy granicy z Tyrolem i jest częścią gminy Lech. W 1906 roku pionier narciarstwa Viktor Sohm z Bregenz przeprowadził tu pierwszy kurs dla mieszkańców Zürs am Arlberg, a w roku 1937 roku, w Zürs został wybudowany pierwszy wyciąg orczykowy Austrii.

Stuben

Sympatyczna i przytulna wioska. Tu urodził się w 1890 roku Hannes Schneider pionier narciarstwa i założyciel pierwszej szkoły narciarskiej na terenie Arlbergu. Jazda na nartach ma więc w Stuben długą tradycję, sięgającą do początków narciarstwa alpejskiego, kiedy to na Albonagrat wspinano się na piechotę. Teraz górująca nad Stuben Albona (skryta pod śniegiem nawet w maju) codziennie zapewnia nowe wyzwania. Trudno znaleźć drugą górę, na której byłoby tak wiele tras zjazdowych. Specjalnością tego ośrodka jest freeriding i znakomita oferta dla najmłodszych.

St. Christoph am Arlberg

Jest najwyżej położoną miejscowością w Arlbergu i jednym z najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Austrii (1800 m n.p.m.). To miasteczko jest szczególnym punktem Arlbergu też dlatego, że to tędy przechodzi granica między Tyrolem a Vorarlbergiem.

St. Anton am Arlberg

To kosmopolityczny punkt spotkań narciarzy, wyróżniający się przywiązaniem do tradycji Tyrolu. Najwyższej klasy ośrodek sportów zimowych, kolejka gondolowa z diabelskim młynem, wykwintna kuchnia, wielofunkcyjne centrum sportowe i liczne imprezy.

Warto wiedzieć

* W Arlbergu znajduje się najwyżej położona restauracja w Europie, wyróżniona specjalnymi odznaczeniami – czapkami kucharskimi – Verwallstube.
* Otwarcie sezonu w Arlbergu: 30 listopada 2012

 

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 października 2012; Aktualizacja 17 maja 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij