Arlberg
Kolebka narciarstwa alpejskiego

Tutaj, na wysokości od 1300 do 2800 m n.p.m., znajduje się kolebka narciarstwa alpejskiego. Historia sportów narciarskich sięga roku 1901, kiedy w miejscowości St. Christoph założono klub narciarski Arlberg...
fot: TVB St.Anton
Arlberg. Kolebka narciarstwa alpejskiego
Można tu jeździć na nartach od rana do wieczora i ani razu nie wracać do doliny tą samą drogą.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Cieszy się legendarną sławą i jest uosobieniem pasji. Dla miłośników zjazdów na nartach to szczyt marzeń – łagodna podróż przez skrzący się w słońcu śnieg i przyprawiające o zawrót głowy krajobrazy. Tak widzą Arlberg narciarze – i to od zawsze!

Lech, Zürs, Stuben, St. ChristophSt. Anton to pięć ośrodków sportów zimowych na przełęczy Arlberg, której imię nosi także jeden z najlepszych terenów narciarskich świata. Co roku spotykają się tutaj fani sportów zimowych z całego świata, urlopowicze poszukujący odprężenia, amatorzy pieszych wycieczek na śniegu i biegów narciarskich. Przełęcz Arlberg łączy austriackie kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg. Tutaj, na wysokości od 1300 do 2800 m n.p.m., znajduje się kolebka narciarstwa alpejskiego. Historia sportów narciarskich na terenie Arlbergu sięga roku 1901, kiedy w miejscowości St. Christoph założono klub narciarski Arlberg. W 1925 roku w Lech otwarto pierwszą szkołę narciarską.

Siedem metrów śniegu!

Przygotowane trasy zjazdowe, odpowiednie dla wszystkich stopni umiejętności, nietknięte zbocza pokryte śniegiem, rozległe tereny poza trasami ? można tu jeździć na nartach od rana do wieczora i ani razu nie wracać do doliny tą samą drogą. Miłośnicy freeskiingu i snowboardu spotykają się w funparku Rendl. Stromy stok Schindlerkar w St. Anton am Arlberg, Albona w Stuben, Zürsertäli w Zürs i słynny Schlegelkopf w Lech wprawiają w zachwyt nawet tych amatorów białego szaleństwa, którzy wychowali się z nartami na nogach. Ze wszystkich stoków i tras zjazdowych można korzystać z jednym karnetem, który obowiązuje we wszystkich pięciu miejscowościach. Bezpłatne skibusy umożliwiają narciarzom swobodne przemieszczanie się między miejscowościami. Zimą 13/14 dzięki połączeniu terenów narciarskich z Warth-Schröcken będzie można bez dodatkowych kosztów korzystać z jeszcze większej liczby stoków i tras zjazdowych. Do dyspozycji będzie więc w sumie 340 km oznaczonych tras zjazdowych, 200 km wysokogórskich tras z głębokim śniegiem, 94 kolejki i wyciągi. Średnia grubość pokrywy śniegu w okresie od listopada do maja wynosi 7 m!

Arlberg w liczbach

* 94 kolejki i wyciągi
* 340 km oznaczonych tras zjazdowych
* 200 km zjazdów poza trasmi
* położenie: 1300 do 2800 m n.p.m.

Czapki kucharskie i gwiazdki wśród śniegu

Uwaga smakosze: na przełęczy Arlberg oprócz Verwallstube – najwyżej położonej europejskiej restauracji, która zasłużyła na wyróżnienie czapkami kucharskimi Gault Millau, znajdziecie też największe w Europie zagęszczenie tychże czapek w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Kuchnia Arlbergu nie pozostawia obojętnymi nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 30 września 2013; Aktualizacja 21 stycznia 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij