Dubrownik
Dzieje miasta za murami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dubrownik, nazywany perłą Adriatyku, uznawany jest za najładniejsze miasto Chorwacji, a jedno z najpiękniejszych w Europie. Faktycznie jest niezwykły. Byłam tu już dwukrotnie i chętnie będę kolejny raz. Z każdą wizytą w mieście odkrywam jego inne zakątki.
Miasto od strony północnej otoczone jest górami Srdj (419 m n.p.m.). Można tam wjechać kolejką linową, samochodem lub wejść pieszo. Wyobrażam sobie jaka stamtąd musi być panorama? Ogromne średniowieczne fortyfikacje okalające starą część miasta i szafirowe wody Adriatyku otaczające je z trzech stron. Poza murami, w ciągu wieków, rozrosły się inne dzielnice: Pile, Ploče, Kono?
Historia miasta sięga czasów iliryjskich
Dubrownik powstał osady rybackiej umiejscowionej na małej wysepce. Żyli tu Ilirowie, Grecy i przybysze z przybrzeżnych miast. Uciekinierzy nazwali miasto Ragusinum, a Wenecjanie mówili o nim Ragusa. W pobliżu wyspy, ale na lądzie osiedlili się w VII wieku Słowianie i nazwali tą ziemię Dubravą. Stąd wzięła się nazwa Dubrovnik. Miasto było wolną gminą. Pod koniec XII wieku Dubrovnik dostał się pod władzę Bizancjum, a w kolejnych latach zajęli go Wenecjanie. W XIII wieku powstały plany rozbudowy miasta. Domy były tylko kamienne, aby uniknąć pożarów. Zbudowano kanalizację i brukowane ulice. W późniejszych latach miasto było pod rządami królów węgierskich i chorwackich. W XV wieku Dubrownik stał się miastem ? republiką. Miał własną flotę i system monetarny. Utrzymywał stosunki handlowe z Europą i Ameryką. Prężnie rozwijała się tu nauka, sztuka, literatura, architektura? Największy ówczesny poeta dubrownicki Ivan Gundulić napisał poemat ?Osman? poświęcając go polskiemu królewiczowi Władysławowi, który potem panował jako król Władysław IV. Bardzo dobrze rozwijało się rzemiosło.
Nowożytne dzieje
Po przegranej przez Węgry bitwie pod Mohaczem, Dubrownik musiał uznać władzę zwierzchnią Turcji i płacić jej haracz za możliwość handlu. 1520 rok to początek upadku Dubrownika ? zniszczyło go trzęsienie ziemi, a sześć lat później przyszła epidemia dżumy zabierając dwadzieścia tysięcy ludzi. Kolejne trzęsienie ziemi w 1667 roku, zabrało prawie 80 proc. ludności.
Po tych tragediach miasto zaczęło się odradzać. Odbudowano flotę i zaczęto ponownie handlować. Niedługo dane było się cieszyć spokojem. W 1806 roku wkroczyły wojska napoleońskie. W 1813 roku wybuchło powstanie przeciwko Francuzom. Rok później miasto zajęli Austriacy i wcielili go do Dalmacji. Świetność Dubrownika zakończyła się.
Współczesność
Za rządów marszałka Tito, Dubrownik został znanym kurortem na świecie. Niestety, wojna jugosłowiańska przyczyniła się do ogromnych zniszczeń. W wielu miejscach są tego ślady. W październiku 1991 roku Dubrownik zaatakowały wojska serbskie i czarnogórskie. Pierwsze strzały padły ze wzgórza Srdj. Oblężenie trwało do maja 1992 roku. Zginęło ponad trzy tysiące ludzi, a dwadzieścia tysięcy straciło domy. Uszkodzono niemal 70 proc. budynków starego miasta. Z pomocą UNESCO zaczęto miasto odbudowywać i dziś żyje ono swoim, turystycznym trybem. Niestety, jest to najdroższe miejsce w Chorwacji.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
film autorki:
Dodaj komentarz