Litomyšl
Dziesięć wieków czeskiego miasteczka

Miasto powstało jako gród graniczny terytorium należącego do książęcego rodu Sławnikowiców, nad rzeczką Łączną (Loučná), lewobrzeżnym dopływem Łaby, na szlaku handlowym łączącym Czechy i Morawy. Wzmiankowano je w 981 roku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
W połowie XIV w. miasto otoczono murami obronnymi. Wzdłuż obecnego Starego Rynku (placu Smetany ? Smetanovo náměsti) oddalonego od nurtu rzeki o kilkadziesiąt metrów, rozpoczęto wznosić domy mieszkalne i inne budowle.
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
  • Litomyšl. Dziesięć wieków czeskiego miasteczka
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dom rodzinny czeskiego kompozytora epoki romantyzmu Bedřicha Smetany (1824-84) oraz organizowane tu od 1949 r. doroczne festiwale operowe ?Smetanova Litomyšl?, renesansowy zamek ? jedna z najcenniejszych budowli tego typu w Europie, a także Stary Rynek i otaczające go uliczki, kościoły i klasztory Starówki?

To magnesy przyciągające do Litomyszli (Litomyšl) ? bo w języku czeskim nazwa ta jest rodzaju żeńskiego ?turystów krajowych i zagranicznych. Urocze i piękne, niewielkie, tylko nieco ponad 10-tysięczne miasto, leży w kraju (województwie) pardubickim we wschodnich Czechach i ma ponad tysiącletnią historię.

Tysiąc lat dziejów

Litomyszl powstała, początkowo jako gród graniczny terytorium należącego do książęcego rodu Sławnikowiców, nad rzeczką Łączną (Loučná), lewobrzeżnym dopływem Łaby. Na szlaku handlowym łączącym Czechy i Morawy, nazwanym znacznie później Trstenickim. Jako pierwszy wspomniał o nim pod rokiem 981 kronikarz Kosma (praski kanonik Kosmas, ok. 1045-1125) w trzytomowej Kronice Czeskiej (Kronika Kosmasa ? łac. Chronica Boemorum), głównym źródle historycznym dawnych Czech. Około roku 1145 obok grodu powstał klasztor przybyłych z Francji premonstrantów (norbertanów), nazwany Górą Oliwną (Hora olivetská). A pod nim, w dolinie rzeki, osada, która z czasem przekształciła się w miasto. Prawa miejskie Litomyszl otrzymała w 1259 r. od króla Czech Przemysła Otokara II. W średniowieczu miasto było na tyle ważne, że w 1344 r. powstało w nim biskupstwo. Było to związane z podniesieniem w tymże roku przez papieża Klemensa VI, na prośbę cesarza Karola IV, biskupstwa praskiego do rangi arcybiskupstwa.

Wojny, pożary, powodzie

W połowie XIV w. miasto otoczono murami obronnymi. Wzdłuż obecnego Starego Rynku (placu Smetany ? Smetanovo náměsti) oddalonego od nurtu rzeki o kilkadziesiąt metrów, rozpoczęto wznosić domy mieszkalne i inne budowle. Miasto odegrało znaczącą rolę podczas wojen husyckich, a władzę nad nim przejęli husyccy hetmani. Później, w latach 70. XV w., stało się ono jednym z centrów Braci Czeskich, ruchu reformatorskiego w Kościele katolickim, a także siedzibą ich biskupa. Zainteresowanych szczegółami dziejów Litomyszli odsyłam jednak do bardziej kompetentnych źródeł.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 10 marca 2016; Aktualizacja 25 listopada 2018;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij