Moravská Třebová
Liczne zabytki i wspomnienie o miłości
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Sporo do obejrzenia jest też – oprócz zamku – w samym mieście Moravská Třebová. Wydany, także w języku polskim, bezpłatny folder wylicza aż 19 miejsc i obiektów.
Zaczynamy od Naměsti (placu, czyli rynku) T.G. Masaryka, stojącego przy nim ratusza, a pośrodku kolumny morowej z lat 1717-18. I licznych kamieniczek mieszczańskich w rynku i sąsiednich uliczkach. Zabytkowy jest również barokowy, z XVIII w., kościół dziekański pw. Wniebowzięcia NPM, a także stojący w jednej z bocznych ulic klasztor franciszkanów z barokowym kościołem pw. św. Józefa. Neorenesansowy, stojący naprzeciwko klasztoru, budynek muzeum miejskiego pochodzi z lat 1904-06.
Kościół na cmentarzu i Golgota
Na wzgórzu Krzyżowy Wierch wznoszącym się na wschód od centrum miasta oraz jego zboczu mieści się cmentarz z gotyckim kościołem, lapidarium, Droga Krzyżowa i Kalwaria, z którymi związana jest jedna z tutejszych legend. Od strony centrum miasta wchodzi się tam kilkupiętrowymi barokowymi, krytymi schodami z bramą dolną i górną. Kaplice z mansardowymi dachami, rozrzucone na zboczu, są tylko cztery.
Zajrzałem do jednej z nich, ale zamiast którejś ze stacji Drogi Krzyżowej znalazłem w niej jakieś nowoczesne manekiny, w tym jeden z dużym krzyżem. Cennym zabytkiem jest cmentarny kościół p.w. Podwyższenia św. Krzyża z 1505 roku, przebudowany na początku XVII w. Eksponowane są w nim, a także w lapidarium, kamienne, rzeźbione renesansowe nagrobki zamożnych mieszczan, które niegdyś znajdowały się na posadzce, nad pochówkami ludzi, których upamiętniały. Najbardziej znany grób na cmentarzu to miejsce, w którym pochowano „Płaczącą Annę”, współbohaterkę jednej z tutejszych legend.
Dodaj komentarz