Ołomuniec
Osiem fontann na starówce
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Fontanny na starówce miasta Ołomuniec są wyjątkowe: sześć jest barokowych i dwie współczesne.
Stare fontanny ? Herkulesa, Cezara, Jowisza, Trytonów, Merkurego i Neptuna ? przedstawiają motywy z mitologii antycznej i są ładnie wkomponowane w zabudowę miasta. To efekt burzliwego rozwoju architektury i sztuki w mieście po ogromnych zniszczeniach w czasie wojny trzydziestoletniej. Fontanny współczesne to Ariona i św. Jana Sankandra.
Fontanna Cezara
Jest najsłynniejsza i najcenniejsza. Rzeźba przedstawia Juliusza Cezara, który był mitycznym założycielem miasta. W środku sporej sadzawki stoi posąg jeźdźca na koniu. Pod jego nogami znajdują się dwie figury mężczyzn z tarczami w rękach. Są to symbole Morawy i Dunaju. W grupie tych rzeźb znajduje się pies, który symbolizuje wierność i oddanie. Postać Cezara zwrócona jest w stronę Wzgórza św. Michała, bo według legendy tam właśnie stacjonowały rzymskie legiony. Autorem rzeźb był Jan Jerzy Schauberger. Inspiracją był pomnik Konstantyna I Wielkiego będący obecnie w watykańskiej Scala Regia. Sadzawkę wykonał ołomuniecki rzeźbiarz Wacław Render, który był darczyńcą i wykonawcą Kolumny św. Trójcy.
Fontanna Herkulesa
Wykonali ją wspólnie gdański rzeźbiarz Michael Mandik i ołomuniecki kamieniarz Wacław Schuller. Rzeźba przedstawia Herkulesa walczącego kijem z Hydrą lernejską. W drugiej ręce heros trzyma tarczę w srebrno-czerwoną szachownicę z orłem. Jest to symbol miasta. Na figurze Hydry znajduje się sygnaturka ?Mandik?. Rzeźba stoi na trzonie usytuowanym w środku niecki.
Fontanna Jowisza
Stoi na Dolnym Rynku. Przedstawia Jowisza ? ojca bogów i władcę nieba i ziemi. Postać trzyma w ręku wiązkę piorunów. Ustawiona jest na trzonie, na którym wcześniej stał posąg św. Floriana, ale go zdjęto. Rzeźbę wykonał rzeźbiarz z Tyrolu Filip Sattler, a jest dziś zaliczana do cenniejszych zabytków Moraw pochodzących z epoki baroku.
Fontanna Trytonów
Wzniesiono ją po pożarze miasta w 1709 roku. Barokowe rzeźby przedstawiają Trytony niosące na ramionach sadzawkę w kształcie muszli. W muszli ustawiony jest mały chłopiec i psy wodne.
Fontanna Merkurego
Wkomponowano ją na ruchliwym w tamtym czasie skrzyżowaniu dróg. Posąg przedstawia rzymskiego boga handlu, zysku i kupiectwa. Merkury trzyma w ręce kaduceusz ? laskę oplecioną dwoma wężami. Rzeźbę wykonał w 1727 roku rzeźbiarz Filip Sattler.
Fontanna Neptuna.
Przedstawia ona rzymskiego boga wód, chmur i deszczu. Neptun trzyma w rękach trójząb skierowany w dół, aby uspokoić wodę i ochronić miasto. Stoi on na skale, a pod nim są cztery koniki morskie, z których tryska woda. Tą sadzawkę wykonał również Wacław Render, a rzeźbę Neptuna Michael Mandik z Gdańska. Pod figurą autor zostawił sygnaturkę ? MAN/DIK/FE?.
Fontannę Ariona
Postawiono ją na okoliczność wejścia w XXI wiek. Znajduje się przed południowo-zachodnim narożem ratusza. Uzupełnia ona zespół fontann barokowych, chociaż jest współczesna. Rzeźby ilustrują antyczny mit o Arionie, poecie i kitarzyście greckim. Został on cudownie uratowany przez delfiny, które ukochały jego śpiew. Rzeźby usytuowane są w owalnym basenie fontanny: obelisk umocowany na pancerzu ogromnego żółwia, postaci dwojga dzieci i stojącego Ariona z delfinem. Drugi ogromny żółw stoi sobie obok zbiornika z wodą. Autorem tej fontanny jest ołomuniecki rzeźbiarz Ivan Theimer.
Fontanna św. Jana Sarkandra
Jest najmłodszą fontanną w mieście. Stoi ona poza rynkiem, na dziedzińcu obok kaplicy św. Jana Sarkandra. Nosi nazwę ?Źródło wody żywej?, a postawiono ją w 2007 roku. Fontanna jest wysoka na ponad 6 metrów i ozdobiona dekoracjami odlanymi z brązu. U dołu są dwie muszle z tryskającą wodą. Wykonane są z granitu w kolorach zielono-niebiesko-pomarańczowym. Dekoracja ilustruje zwycięstwo dobra nad złem. Dobro symbolizuje woda wypływająca z krzyża Chrystusa, a zło ? węże. Na tym miejscu znajdował się areszt, w którym w 1620 roku przesłuchiwano i torturowano św. Jana Sarkandra.
Dodaj komentarz