Ołomuniec
Katedra świętego Wacława

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W morawskim mieście Ołomuniec jest kilka kościołów, ale najbardziej efektowna jest katedra św. Wacława (dóm sv. Václava). Znajduje się przy Placu Wacława (Václavskie namešti). Jest to ogromna budowla. Przypomina trochę katedrę św. Wita w Pradze i katedrę w Brnie.
Z każdej niemal strony miasta widoczna jest dwuwieżowa fasada katedry. Obok wyłania się trzecia wieża o wysokości 102 metrów i jest to najwyższa wieża na Morawach, a druga w Republice Czeskiej.
Dziewięć wieków historii
Jej budowę rozpoczął książę Świętopełk, a były to lata 1104-07. Panował wtedy styl romański. Jego syn, książę Wacław, przekazał niedokończoną budowlę biskupowi ołomunieckiemu Henrykowi Zdikowi. Biskup poświęcił katedrę w 1131 roku. Przeniósł też tu siedzibę kapituły. Świątynia była wiele razy zmieniana i przebudowywana. Gruntownie ? po pożarze w 1265 roku. Wtedy otrzymała gotycki wygląd. Wiek XVII wprowadził styl barokowy.
Katedra jest budowlą trójnawową o typie halowym
Sklepienie podpierają gotyckie filary z XIII wieku. Ściany i kolumny zdobione są pięknymi malowidłami. Sporych rozmiarów prezbiterium wzniesiono w epoce baroku. Jest ono oddzielone od nawy metalową ?bramą?. Obok w kaplicy zobaczymy makietę przedstawiającą początkowy wygląd świątyni. Pod prezbiterium znajduje się krypta. Dzisiejszy neogotycki wygląd katedra uzyskała pod koniec XIX wieku.
Ołtarze, relikwie, organy
Z południowej strony jest wejście do manierystycznej kaplicy św. Stanisława. Przed nią znajdują się tablice nagrobne z XVI i XVII wieku. Znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające św. Cyryla i św. Metodego. Obok jednego z filarów znajduje się neogotycki ołtarz. Tu stoi relikwiarz z czaszką św. Jana Sarkandra. Nad wejściem do katedry są organy, jedne z największych i najciekawszych w Republice Czeskiej. To właśnie tutaj 11-letni Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował szóstą symfonię F-dur.
Warto wiedzieć
* Obok katedry stoją kaplica św. Anny i pałac Przemyślidów z początku XII wieku.
* 21 maja 1995 roku katedrę nawiedził Jan Paweł II, co upamiętniono tablicą na fasadzie.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona miasta
- film autorki:
W kościele św. Maurycego w Ołomuńcu znajdziemy wyjątkowy zabytek ? barokowe organy. Są one dziełem wrocławskiego mistrza Michaela Englera, w kościele znajdują się od roku 1745. Instrument służył przez ponad 200 lat. W roku 1969 jego renowacji podjął się tutejszy organista Antonín Schindler. Organy zostały przez niego także rozszerzone. Obecnie posiadają 135 rejestrów, 5 manuałów i 10400 piszczałek. Należą do największych w Europie. Wyjątkowy instrument możemy podziwiać podczas corocznego festiwalu organowego. Czterdziesta szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Ołomuniec odbywać się będzie do 18 września 2014. Podczas czternastodniowego maratonu koncertowego usłyszymy artystów z całego świata. Warto także zwiedzić dzwonnicę kościelną. Pierwsza pisemna wzmianka o wieży pochodzi z roku 1403. Przy ładnej pogodzie jest otwarta dla turystów, rozciąga się z niej piękny widok na miasto.
To prawda. Ołomunieckie organy Michaela Englera Młodszego należą do najcenniejszych instrumentów w Europie. Uważa się, że Engler to prawdziwy Stradiwarius organów. Dlatego ceni się jego dzieła najwyżej. W Krzeszowie (Dolny Śląsk) są też organy Englera.
Więcej można przeczytać tu : http://paskonikstronik.blogspot.com/2015/02/micha-engler-modszy-i-jego-organy.html