Morawski Kras
Pieszo przez jaskinie Punkvy

Do jaskini wchodzi się z wnętrza pawilonu. Prowadzą w niej dwa szlaki, których punktem stycznym jest Przepaść Macocha. Pierwszy szlak, czyli sucha część jaskini, ma 810 metrów długości. Drugi szlak przepływa się łódkami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Morawski Kras. Pieszo przez jaskinie Punkvy
Po nasyceniu się widokami, schodzimy do przystani łodzi motorowych, aby zwiedzać Jaskinię Punkvy od strony wody.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Docieramy do wysokiej Jaskini Reichenbacha. Nazwana tak na cześć jednego z badaczy Morawskiego Krasu. Powstała w wyniku runięcia stropu przez kilka poziomów jaskiniowych. Przez to ciekawe nacieki zostały zniszczone. W dolnej części są trzy tabliczki z datami: 1917-1938-2006. Oznaczają one najwyższe poziomy rzeki Punkvy, w czasie dużych powodzi. Stalagmitowym Chodnikiem przechodzimy do Jaskini Tylnej. Tu kolejne formacje przypominające zająca, ośnieżony świerk, wielbłąda, rokokową pannę? W Jaskini Tylnej centralny punkt zajmuje biały stożek stalagmitowy nazwany Śnieżką, od najwyższego szczytu Karkonoszy. Za nim jest Cmentarz Turecki, a na pierwszym planie ?siedzi? Turek z turbanem na głowie. W stropie nad głowami są dwa potężne kominy, a pod nimi dwa stalagmity: krasnal i waza. Poniżej z pełną gracja prezentuje się stalaktyt Iglica.

Od Anioła do przepaści

Jesteśmy Pod Aniołem. Tu jak nigdzie indziej widać dwa sposoby działania wody w podziemiach krasowych. Wypolerowana płaszczyzna ścian jest efektem dawnego przepływu Punkvy przez te korytarze. Zdobienia naciekowe są wtórnym wytworem wód krasowych. Noszą one nazwy Baldachim i Anioł. Sztucznym tunelem utworzonym w 1979 roku schodzimy na dno przepaści Macocha. Pierwotna droga została zasypana ze względów bezpieczeństwa. Stąd otwiera się niezwykły widok na monumentalne ściany skalne o wysokości niemal 140 metrów. Na samym dnie przepaści są dwa jeziorka i tak zwane Koryto Jałowe. Przy wysokich stanach wody przepływa tędy Punkva z Jaskini Amatorskiej. Jeziorko Górne ma głębokość 13 metrów a Jeziorko Dolne ? 49 metrów. Po nasyceniu się widokami, schodzimy do przystani łodzi motorowych, aby zwiedzać Jaskinię Punkvy od strony wody. O tym napiszę osobno.

Szlaki w rezerwacie

Morawski Kras to największy i najważniejszy przyrodniczo obszar krasowy w Republice Czeskiej. W roku 1956 został ustanowiony parkiem krajobrazowym. Jego najcenniejsza część czyli jaskinia została narodowym rezerwatem przyrody. Zbudowana jest z wapieni dewońskich. Hydrologicznie dzieli się na trzy części. Północną odwadnia system rzeki Punkvy, środkową system potoków Jedovnickiego i Krztinskiego, a południową system Rzeczki. Na terenie Morawskiego Krasu zidentyfikowano 1100 jaskiń i przepaści krasowych. Pięć jaskiń udostępniono do zwiedzania. Zwiedzanie jest łatwe dzięki bardzo dobrze oznakowanym pieszym i rowerowym szlakom turystycznym i ścieżkom dydaktycznym.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 17 września 2017; Aktualizacja 25 listopada 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij