Marsa Alam
Świat podwodnych rozrywek

W miejscu tym, na przestrzeni kilkuset kilometrów wzdłuż morskiego brzegu, znajduje się niezniszczona rafa koralowa z bogactwem egzotycznej flory i fauny, a więc podwodny raj dla nurków. Teren dookoła jest dziewiczy, hotele i ośrodki wypoczynkowe budowane są na razie w znacznej odległości jeden od drugiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
To najcieplejszy nadmorski region Egiptu. Temperatura w Marsa Alam jest z reguły o 7-10 stopni wyższa niż w miejscowościach na północy kraju, co gwarantuje, że sezon turystyczny trwa przez okrągły rok.
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Miasteczko Marsa Alam dało nazwę nowemu regionowi wypoczynkowemu powstającemu na pustyni nad morzem. W miejscu tym, na przestrzeni kilkuset kilometrów wzdłuż morskiego brzegu, znajduje się niezniszczona rafa koralowa z bogactwem egzotycznej flory i fauny, a więc podwodny raj dla nurków.

Teren dookoła jest dziewiczy, hotele i ośrodki wypoczynkowe budowane są na razie w znacznej odległości jeden od drugiego. Na zachód od wybrzeża są niezbyt wysokie, ale dzikie i malownicze góry. Jest to zarazem najcieplejszy nadmorski region Egiptu. Temperatura w Marsa Alam jest z reguły o 7-10 stopni wyższa niż w miejscowościach na północy kraju, co gwarantuje, że sezon turystyczny trwać tam będzie rzeczywiście przez okrągły rok.

Region ten słynie z delfinów, muren, żółwi morskich i… rekinów. Wytrawnym nurkom szczególnie polecane są trzy miejsca. Jedno z nich to Elphistone położone 6,5 mili morskiej od wybrzeża Marsa Alam. Rafę tamtejszą odwiedzają także żółwie morskie i rozmaite gatunki rekinów. A jej budowa ? płytka część północna i dochodząca do 70 m głębokości południowa, umożliwia nurkowanie zarówno ludziom mającym przygotowanie i uprawnienia do schodzenia na większe głębokości, jak i amatorom pływania tylko po powierzchni morza w maskach z ?fajkami?.

Drugie miejsce nazywane jest Domem Delfinów ? Saab Samadai. Ta płytka, turkusowa laguna położona na południe od Marsa Alam pełna jest delfinów oraz ryb rafowych. Za najciekawsze do nurkowania uważane są tam trzy obszary: poza rafą, na znajdujących się na południe od niej dekoracyjnych sterczynach (pinaklach) oraz w podwodnych jaskiniach.

Trzecie takie miejsce ? Fury Shoah czyli Dzika Ławica składa się z twardych formacji skalnych odwiedzanych przez delfiny, ryby rafowe i także parę gatunków rekinów. Dodatkową atrakcję stanowią tam wraki żaglowca i holownika.

Dla ludzi pragnących wypoczynku, są to więc warunki idealne. Nigdzie nie ma tu tak wszechobecnych i nierzadko namolnych w tym kraju handlarzy, wiosek czy miasteczek. Na odcinku prawie 60 km nadmorskiej szosy zauważyłem zaledwie jeden maleńki meczet i parę domów koło niego. Ale także nowoczesną placówkę ratowniczą z komorą dekompresacyjną dla nurków.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 12 grudnia 2010; Aktualizacja 18 marca 2013;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij