Długie
Na wodzie i pod wodą

Lubuska miejscowość Długie leży nad dwoma jeziorami. Lipie – o powierzchni 170 ha jest najgłębsze (do 42 m) w województwie lubuskim. Znacznie mniejsze jest jezioro Długie. Nad pierwszym z nich działa centrum nurkowania.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Długie. Na wodzie i pod wodą
Są nad tym jeziorem również, na niewielkim odcinku jego dostępnych brzegów, bo większość to gęsto zalesione aż do skraju klify, domki prywatne, w których można wynająć pokoje.
  • Długie. Na wodzie i pod wodą
  • Długie. Na wodzie i pod wodą
  • Długie. Na wodzie i pod wodą
  • Długie. Na wodzie i pod wodą
  • Długie. Na wodzie i pod wodą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Miejscowość Długie leży nad dwoma jeziorami. Lipie ? o powierzchni 170 ha jest najgłębsze (do 42 m) w województwie lubuskim. Znacznie mniejsze jest jezioro Długie.

Nad pierwszym z nich, połączonym kanałami z jeziorem Słowa (70 ha) i jeziorem Osiek (460 ha) oraz dalej szlakami rzecznymi aż do Bałtyku, działa centrum nurkowania. Organizuje ono ? zapewniając także zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt i instruktorów ? szkolenie płetwonurków: podstawowe i zaawansowane oraz w dwunastu specjalizacjach, m.in. fotografii i filmu podwodnego, nurkowania podlodowego, nocnego, głębokiego, wrakowego. Wydaje dyplomy honorowane na całym świecie.

Dla chętnych centrum organizuje również kursy i szkolenia motorowodne, windsurfingowe, żeglarskie i ratowników. Posiada ono oddziały w egipskim Sharm El Sheikh nad Morzem Czerwonym oraz na chorwackiej wyspie Hvar na Adriatyku. Szkoli również nurków dla straży pożarnej i policji. Organizuje spływy najdłuższymi po mazurskich szlakami wodnymi w Polsce, spływy w piankach po Noteci. Wykonuje też wszelkie prace podwodne i hydrotechniczne z wydaniem atestu itp.

Kilkaset metrów od centrum nurkowania nad tym samym jeziorem działa ośrodek sportów wodnych i wypoczynkowy ?Cadet?, który specjalizuje się w organizacji obozów dla dzieci i młodzieży, uczących sportów wodnych, windsurfingu, żeglarstwa, paintballu i survivalu.
Sąsiaduje ono z mariną Klubu Żeglarskiego ?Szkwał?.

Są nad tym jeziorem również, na niewielkim odcinku jego dostępnych brzegów, bo większość to gęsto zalesione aż do skraju klify, domki prywatne, w których można wynająć pokoje.

Podobnie nad jeziorem Długim, po drugiej stronie szosy. Nad nim jednak największym obiektem jest ośrodek kolonijny prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Stowarzyszenie, którego praca opiera się wyłącznie ? tylko kucharki zatrudniane są na umowy ? na pomocy wolontariuszy, prowadzi również działalność wśród bezdomnych.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 18 marca 2011; Aktualizacja 1 czerwca 2012;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij