Strzelce Krajeńskie
Lubuskie Carcassone

Strzelce Krajeńskie najlepiej zwiedza się pieszo. Przede wszystkim wspomniane już średniowieczne fortyfikacje: mury miejskie zbudowane w latach 1272 – 1290, z czworobocznymi basztami łupinowymi: Bramą Młyńską i Basztą Więzienną.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
Miasteczko nazywane jest ? ze względu na zachowane częściowo średniowieczne mury i fortyfikacje ? Lubuskim Carcassonne.
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
  • Strzelce Krajeńskie. Lubuskie Carcassone
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nazwa tego jedenastotysięcznego miasteczka ? Strzelce Krajeńskie ? niewiele chyba mówi mieszkańcom innych, zwłaszcza bardziej oddalonych regionów kraju. A nazywane jest ono ? ze względu na zachowane częściowo średniowieczne mury i fortyfikacje ? Lubuskim Carcassonne, a pobliskie jeziora i lasy Lubuskimi Mazurami. 

Strzelce Krajeńskie najlepiej zwiedza się pieszo. Przede wszystkim wspomniane już średniowieczne fortyfikacje: mury miejskie zbudowane w latach 1272 ? 1290, z czworobocznymi basztami łupinowymi: Bramą Młyńską i Basztą Więzienną. Druga z istniejących w przeszłości bram miejskich ? Gorzowska, rozebrana została w 1866 roku. Każdy z tych obiektów ma swoją, dobrze opisaną historię.

Z XIII w. pochodzi także gotycki kościół kolegiacki p.w. Matki Bożej Różańcowej. Bardzo zniszczony w latach II wojny światowej, odbudowany został w latach 1957-73, chociaż nadal wymaga jeszcze sporych nakładów na rewaloryzację ścian zewnętrznych. Metrykę XVIII-wieczną ma budynek Spichlerza w pobliżu Bramy Młyńskiej, gruntownie wyremontowany w latach 80. XX w. Obecnie w posiadaniu Strzelecko-Krajeńskiego Towarzystwa Kultury, przewidziany jest na siedzibę Muzeum Miejskiego. Z XVIII w. zachowało się też kilka domów mieszkalnych: przy ul. Północnej 36 oraz Saperów 19 i 20.

W końcu XIX w. zbudowano neorenesansowy ratusz ? obecnie jest to pięknie odnowiona siedziba sądu rejonowego. Na jej frontonie niedawno ponownie umieszczono wykuty w żelazie w latach 20. XX w. maszt flagowy z motywem gryfa. Wśród ważniejszych obiektów miasteczka warto wymienić również wodociągową wieżę ciśnień z 1929 roku ? obecnie siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej i pochodzący z tego samego roku parafialny kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu. Autor opracowania ?Zabytki Strzelec Krajeńskich? Błażej Skaziński zachęca do zobaczenia łącznie 20 obiektów tego miasta.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij