Valga i Valka
Miasto podzielone granicznymi słupkami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Valga leży w Estonii. Valka ? na Łotwie. Przez środek miasta, przez ulice, miedzy domami stoją biało czarne słupki wyznaczające granicę. A przy głównych ulicach tablice przypominające, by przechodząc z jednej strony na drugą mieć przy sobie dowód osobisty.
Valga i Valka mają też polską historyczną nazwę ? Wałk. Nic dziwnego, skoro prawa miejskie otrzymało od polskiego króla ? Stefana Batorego w 1584 r. Przypomina o tym stosowna tablica, odsłonięta w 2002 r. po estońskiej stronie.
Jednak osada założona była znacznie wcześniej przez kawalerów mieczowych, a pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1286 roku. Nazywało się wtedy po niemiecku ? Walk. Potem, wraz z Inflantami, zmieniało przynależność państwową. Należało do Rzeczypospolitej, Szwecji, Rosji. Upadek carskiego imperium przyniósł podział miasta. 15 listopada 1918 to właśnie tu zdecydowano o proklamacji niepodległości Łotwy. 1 lipca 1920 miasto podzielono pomiędzy Łotwę i Estonię przy udziale sądu rozjemczego, któremu przewodził Brytyjczyk sir Stephen Tallents. Estonii przypadła wtedy znaczna część miasta.
Po drugiej wojnie i włączeniu Łotwy i Estonii jako socjalistyczne republiki do ZSRR, podział miał mniejsze znaczenie, zwłaszcza, że istniała tu (po estońskiej stronie) baza lotnictwa, co i tak ograniczało dostęp do miasta. Po upadku ZSRR i ogłoszeniu niepodległości obu krajów znów postawiono szlabany i zasieki. Zdjęło je dopiero przystąpienie obu krajów do Schengen w 2007 r. słupy pełnią symboliczną rolę. Oby już na zawsze.
Dodaj komentarz