Szardża
Bazary i meczety; pustki na targu rybnym
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy szukałem malowniczego targu rybnego nad laguną Chalida (Khalid Lagoon), który zapamiętałem z poprzedniego tu pobytu (był wtedy prymitywną budą), drogowskazy zaprowadziły mnie do nowej, ogromnej hali targowej.
Dzieli się ona na dwie parterowe części, ścisłe oddzielone w połowie ich długości, ze względu na zapachy: rybną i owoców morza oraz mięsną i owocowo-warzywną. Obie ogromne, z kilkoma alejkami handlowymi i niezliczonymi, nowoczesnymi stoiskami zapewniającymi maksimum higieny. Nocne połowy sprzedaje się tu od godziny 5. rano. Wybór ryb, krabów, kalmarów itp. jest ogromny. Wiele oferowanych tu ryb widziałem po raz pierwszy ? to fauna Oceanu Indyjskiego. Zaskoczyły mnie jednak pustki w tej hali. W godzinach przedpołudniowych ? czyżby gospodynie zaopatrywały się o świcie? Więcej było sprzedających niż kupujących. Nie mniej to, że w tak nowoczesnym i ogromnym obiekcie, nie ma żadnej restauracji czy chociażby stoiska, na którym można by zjeść świeże ryby bądź owoce morza. Podobne, niezrozumiałe pustki ? ale nie towaru, bo tego jest w bród ? są również w części mięsnej i innych artykułów spożywczych.
Dobra luksusowe i smutne koty
To samo zresztą na Centralnym Suku, nazywanym Niebieskim (od barwy zdobiących go majolikowych płytek) ? Al-Marakazi. Jest on piętrowy, z liczącymi po kilkaset metrów długości halami, z których ? lub z galerii na piętrze ? wchodzi się do poszczególnych sklepów. W jednej z jego części znajduje się słynny Suk Złota, uchodzący za najlepszy w całych ZEA, z ogromnym wyborem biżuterii i różnych wyrobów z tego szlachetnego kruszcu, kamieni szlachetnych, zegarków, a ? trochę na marginesie ? także srebra. Pomimo iż są one, podobno, najtańsze, a zarazem najpiękniejsze w całym kraju, w ogromnym ciągu sklepów złotniczych zauważyłem zaledwie kilka osób. Głównie zresztą turystów. Sprzedawane są tu również dywany, kilimy i inne tkaniny z wielu krajów, m.in. perskie, afgańskie i wyroby tybetańskie. W drugiej hali natomiast, do której przechodzi się korytarzami na wysokości piętra, drogie markowe ubrania, a także elektronikę i wiele innych luksusowych artykułów, które są tu podobno tanie ze względu na brak ceł.
Drugim znanym i popularnym, przy czym najstarszym, jest Suk Al-Arsah. Rozczarował nas natomiast inny bazar ? Birds & Animals Market (Targ ptaków i zwierząt), na który trafiliśmy kierując się napotkanymi drogowskazami. W dwu halach, z których w jednej sklepiki wychodzą na zewnątrz pod zadaszone przejście, oferowana jest przede wszystkim karma dla ptaków, zwierząt i rybek. W drugiej, dłuższej, natomiast także kilka gatunków ptaków, ryb i zwierząt domowych. Przede wszystkim leżące smutne, zrezygnowane koty.
City sightseeing Shariah
Najciekawsze zabytki i miejsca w Szardży można również, podobnie jak w Dubaju, Adżmanie i Abu Zabi, poznać objeżdżając je piętrowym autobusem. A jeżeli kupi się bilet dobowy, to wysiadając i wsiadając do niego w wybranych miejscach nieograniczoną liczbę razy, można dokładniej zwiedzać to, na co ma się ochotę. Niestety, zdecydowanie zawyżone ceny skutecznie odstraszają pasażerów i powodują, że jeżdżą one niemal puste. Po dwu, do wyboru, trasach: czerwonej i zielonej. Ta pierwsza ma 13 przystanków, prowadzi ze starego centrum, z Al Ittihad Square, po obu brzegach laguny Chalid, następnie trzy przystanki nad Zatoką Perską oraz północnym i wschodnim brzegiem laguny Al Chan (Khan). A następnie z powrotem ulicami Al Nahda i Al Wahda z postojami m.in. przy Sahara Center i centrach handlowych Safeer Mall Sharjah i Sharjah City Centre.
Dodaj komentarz