Paryż
Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony

Sercem Dzielnicy Łacińskiej jest Sorbona, jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych uczelni na świecie. Założona była w drugiej połowie XIII wieku jako kolegium teologiczne dla ubogich studentów. Obecnie działa tu 13 autonomicznych uniwersytetów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
Z czasem Sorbona stała się wiodącym ośrodkiem teologicznym we Francji. W 1792 r. zamknięto uniwersytet, a studenci mogli tu wrócić dopiero po objęciu władzy przez Napoleona.
  • Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
  • Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
  • Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
  • Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
  • Paryż. Dzielnica Łacińska: wokół Sorbony
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dzielnica Łacińska jest jedną z ładniejszych w Paryżu. Szczyci się mianem uniwersyteckiego centrum stolicy. Historia jej nazwy wywodzi się z czasów, kiedy to studenci i profesorowie posługiwali się tylko językiem łacińskim.

W dzielnicy stoi średniowieczny kościół St-Severin. Tutaj często odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Wokół kościoła skupiają się greckie restauracje tworząc ?Małe Ateny?. W pobliżu znajduje się Narodowe Muzeum Średniowiecza i łaźnie w Cluny dobudowane do łaźni rzymskich z okresu Lutetii. Rezydencja należy do nielicznych budowli średniowiecznych, jakie zachowały się w Paryżu.

Sercem Dzielnicy Łacińskiej jest Sorbona, jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych uczelni na świecie. Założona była w drugiej połowie XIII wieku jako kolegium teologiczne dla ubogich studentów. Z czasem stała się wiodącym ośrodkiem teologicznym we Francji. W 1792 r. zamknięto Sorbonę, a studenci mogli tu wrócić dopiero po objęciu władzy przez Napoleona. Obecnie działa tu 13 autonomicznych uniwersytetów.

Najstarszą cześć zabudowań Sorbony stanowi Chapelle de la Sorbonne z dwukondygnacyjną barokową fasadą. Nad całością dominuje duża kopuła. We wnętrzu kościoła znajduje się grobowiec kardynała Richelieu. Nieco dalej stoi Pantheon (Panteon). Powstał on jako dar dziękczynny Ludwika XV, który ciężko chory ślubował, że jeżeli powróci do zdrowia, odbuduje stojący w tym miejscu, bardzo zniszczony kościół św. Genowefy. Do budowy przystąpiono w połowie XVIII w.

W czasie rewolucji kościół zamieniono na Świątynię Sławy w której chowano wybitnych Francuzów. W Panteonie spoczywają m. in. Wolter, Victor Hugo, Emil Zola, Jean Moulin oraz Maria Skłodowska ? Curie wraz z mężem. Ich szczątki przeniesiono do Panteonu w 1995 r.

Obok Panteonu wznosi się ciekawy kościół Saint  Etienne du Mont. To jeden z najbardziej oryginalnych kościołów Paryża. Na jego fasadę składają się trzy spiętrzone frontony będące mieszaniną gotyku z renesansem. W kościele znajduje się relikwiarz św. Genowefy  ? patronki Paryża.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 24 czerwca 2010; Aktualizacja 2 marca 2012;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij