Kraków
Emaus, wielkanocny targ na Salwatorze

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Poniedziałek Wielkanocny, na krakowskim Salwatorze odbywa się jeden z najstarszych odpustów w Polsce, zwany Emaus. To zwyczaj ludowy sprzed wielu lat.
Krakowski Emaus zawsze był wielkim i zarazem uroczystym spacerem mieszczan na Salwator. Tradycja pochodu sięga średniowiecza. Wtedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych szła procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec, która to wówczas była daleko za miastem. Z mijającymi latami spacery te zamieniły się w ludową zabawę. W XIX wieku znaczna część krakowian tu przybywała i tak to trwa do dzisiaj.
W tym dniu w klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu odbywa się tradycyjna suma odpustowa odprawiana przez arcybiskupa Krakowa. Obok klasztoru rozgościły się dziesiątki kramów z różnościami. Znajdziemy tu drewniane zabawki ludowe, słodycze, waty cukrowe, różańce z chleba, serca z piernika i wiele innych towarów. Oczywiście chińszczyzna też się pokazuje. Ciekawostką tego krakowskiego odpustu są drewniane figury żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę. Taki zakup ma przynieść szczęście dla domu. Najwięcej miejsca zajmują dmuchane balony. Na łące jest karuzela dla dzieci, ale bardzo prymitywna. Pośród tłumu harcuje Lajkonik.
Warto wiedzieć
Emaus w przekazach religijnych to miejscowość do której Jezus podążał po Zmartwychwstaniu, razem ze swoimi dwoma uczniami.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Ładne te figurki. Dziwię się tylko, że nikt nie protestuje. Żydzi nie oburzają się, że antysemickie?
A co złego ma być w figurkach?
A że głupio zapytam: w czom dieło?