Kraków
Srebrna Góra, czyli kameduli na Bielanach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W XVII wieku, podkrakowska wieś Bielany stała się własnością klasztoru kamedułów. Do Polski sprowadził ich fundator eremu – Mikołaj z Podhajec Wolski. Był wówczas marszałkiem nadwornym koronnym, a później marszałkiem wielkim.
Mikołaj Wolski, przebywając w 1602 roku w Rzymie, jako poseł Polski wydelegowany do papieża Klemensa VIII, zobowiązał się, że ufunduje swojej ojczyźnie klasztor dla zakonników o ostrej regule. Upodobał sobie klasztor kamedułów położony we Włoszech, w pustelni Mons Coronae (Monte Corona) koło Perugii. Postanowił sprowadzić ich do Polski i ufundować im pustelnię.
Upodobali sobie cudze włości…
Pierwsi kameduli przybyli do Krakowa w 1603 roku. Wolski zlecił im, aby znaleźli odpowiednie miejsce dla siebie. Wybrali górę bielańską, która była wtedy własnością Sebastiana Lubomirskiego. Ze wszystkich stron otaczał ją las. Od południa, stromymi zerwami skalnymi opadała ku Wiśle, a widok był imponujący: zakola Wisły, Wzgórza Tynieckie z murami opactwa benedyktynów, Beskidy i Tatry. Już Jan Długosz chciał tu osadzić zakon kartuzów, ale jego śmierć w 1480 roku stanęła na przeszkodzie realizacji tych planów.
Srebrna Góra, bo góra srebra?
Kasztelan Sebastian Lubomirski kategorycznie nie godził się na sprzedanie swojego majątku. Wolski zorganizował więc wspaniałą ucztę, na którą razem z innymi krakowskimi osobistościami zaprosił kasztelana z małżonką. Wspólnie z kasztelanową tak pokierował rozmową, że Sebastian Lubomirski zgodził się na przekazanie góry bielańskiej i wsi Bielany kamedułom. Marszałek Wolski podarował mu w zamian wszystkie używane w czasie uczty srebrne naczynia, a było tego sporo bo prawie równowartość darowanych włości. Od tego czasu pagórki nazwano Srebrną Górą i nazwa ta funkcjonuje do dzisiaj. Będący na uczcie magnaci zobowiązali się ofiarować część swoich dóbr na cele klasztorne.
Budowę pustelni (eremu) rozpoczęto w 1605 roku, a ukończono pięć lat później. Kościół budowano do 1632 roku – ukończono go dwa lata po śmierci Wolskiego. Wolski w testamencie wyraził życzenie, aby pochowano go anonimowo, w stroju kamedulskim, u wejścia do nawy, by jego grób deptały nogi wiernych.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- kameduli na Bielanach
- film autorki
Polecam stronę, na której można zaczerpnąć wiele rzetelnych informacji o Klasztorze Kamedułów w Krakowie:
https://www.facebook.com/Kameduli?fref=ts
http://www.kameduli.info/?
http://fundacjakameduli.pl/