Fiord Porsangen
Jak znaleźć kościół katolicki w Norwegii?

Nie ujechałem daleko – zatrzymał mnie dziwny niepokój. Po pierwsze: zaczyna się robić pięknie i rodzina – z wozu! Po drugie – czegoś mi brak… jajecznica… Wiem! Niedziela – kościół! Jak znaleźć katolicki kościół w Norwegii?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Michałowska
Fiord Porsangen. Jak znaleźć kościół katolicki w Norwegii?
Norwegia to dziwna kraj: otóż ich kościół katolicki ma spójną politykę informacyjną ? jest kompletna baza danych w internecie, z diecezjami, parafiami, kościołami, godzinami mszy świętych, mało tego ? z namiarami na księży
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Obudziłem się rano i ze śpiącą rodziną wystartowałem na Nordkapp. Nie ujechałem daleko ? zatrzymał mnie dziwny niepokój. Po pierwsze: zaczyna się robić pięknie i rodzina ? z wozu! Po drugie ? czegoś mi brak? jajecznica? Wiem! Niedziela ? kościół! Jak znaleźć katolicki kościół w Norwegii?

Myślę. Wiem! Internet! Odpalam blueconnecta ? sygnał po byku ? śmiga! Szukam ? właśnie, czego? Kościoła po norwesku. Katolickiego. Wychodzi mi po dłuższym namyśle i wydłubaniu z pamięci nikłych resztek szwedzkich wyrazów ?katolska kyrkon? oraz skojarzenia, że norweski do szwedzkiego ma się tak jak góralski do polskiego ? brat Google dopowiada resztę ? po norwesku faktycznie jest ?den katolske kirke? czyli faktycznie jak w Murzasichlu. No i tu kolejny dziś szok kulturowy ? Norwegia to dziwna kraj: otóż ich kościół katolicki ma spójną politykę informacyjną ? jest kompletna baza danych w internecie, z diecezjami, parafiami, kościołami, godzinami mszy świętych, mało tego ? z namiarami na księży (prywatne adresy i ? komórki!) wszystko wystandaryzowane, w jednym wspólnym serwisie ? mają Państwo wyobrażenie? Żeby nie było żem gołosłowny: http://www.katolsk.no/ jak kogoś interesuje sytuacja kościoła katolickiego w Norwegii ? zachęcam do kliknięcia na polską flagę u dołu strony, warto.

Kolejne zaskoczenie kościelne ? wszyscy (lub prawie) księża na północy mają dziwnie znajomo brzmiące nazwiska. Na przykład w parafialnym Hammerfest ? Dariusz Banasiak i Wojciech Egiert. No ale do dzieła. Wyszło mi, że do Honnigsv?g, które jest po drodze, niestety nie zdążymy, a jedyna możliwość byłaby w Alta, ale dopiero wieczorem i jest to w zupełnie odwrotną stronę?  Na wszelki wypadek dzwonie do księdza Banasiaka ? może coś się zmieniło w rozkładzie jazdy? Niestety potwierdza wersję ze strony ? trudno. Kapitulujemy. Strata podwójna ? raz religijna ? dwa poznawcza ? pogadać z polskim księdzem na końcu świata ? to ci dopiero gratka!

Na pocieszenie ? jajecznica na kiełbasie (z polski) i ? chodu. Tym bardziej, że za oknem zaczyna się odlot?

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij