Borgund
Stav w nienaruszonym stanie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Borgund stavkirke to kościół zbudowany w 1150 r. Dedykowano go apostołowi Andrzejowi. Jest to najlepiej zachowany kościół typu stav w Norwegii.
Do 1868 r. był to jedyny kościół w Borgund. W 1877 r. odnowiono go. Oryginalna średniowieczna wieża zegarowa jest jedyną tego typu w Norwegii. Kalenice dachu są ozdobione rzeźbionymi wypustami w kształcie smoczych głów. Budowla nakryta jest czarnym smołowanym dachem. Z późniejszego okresu pochodzą galerie i szczyty wieżyczek oraz wieża dzwonnicy.
Do wnętrza wprowadzają z trzech stron drzwi wejściowe. Są one ozdobione bogato rzeźbionymi portalami. Pięknie rzeźbione są także głowice wewnętrznych filarów. Kościół otoczony jest kamiennym murem a za nim jest cmentarz. Poza terenem ogrodzonym wznosi się stara dzwonnica z dzwonem średniowiecznym a za nią drugi kościół z czasów bardziej współczesnych. Przed wejściem na teren kościelny wybudowano nowoczesny obiekt mieszczący minimuzeum, sklepiki, kawiarnię oraz kasę biletową, bo zwiedzanie kościoła jest płatne.
* * *
Do Borgund dojedziemy doliną L?rdal, długą na około 60 km. Początkowo poruszamy się drogą nr 60 przez wieś Utvik, zlokalizowaną nad jedną z odnóg Nordfjordu. Trasa jest bardzo malownicza i przez długi czas prowadzi brzegiem fiordu. Przy tej drodze jest sporo kempingów. W miasteczku Byrkielo wjeżdżamy na drogę E-39 prowadząca w kierunku Bergen. W miejscowości Skei skręcamy na drogę nr 5, która prowadzi wzdłuż Parku Narodowego Jostedalsbreen. Na tej drodze zaczyna się seria tuneli i przejazd jest płatny (180 NOK ). Mijamy Sogndal, położone na końcu Sognefjordu. Znowu trzeba przemieścić się promem od Mannheler do Fodnes, a stąd drogą E-16 do Borgund.
Warto wiedzieć
Stavkirke (kościół typu stav) to po norwesku kościół słupowy, zwany też masztowym lub klepkowym. Takie drewniane kościoły wznoszono w tym kraju od X do XIII w i są to najstarsze drewniane zabytki w Europie. Ich konstrukcję stanowi szkieletowa rama złożona z pionowych narożnych słupów drewnianych, spiętych długimi deskami zwanymi klepkami. Klepki te nakładane pionowo tworzą ściany kościoła. Dach pokryty jest gontem w kształcie łusek, a kalenice są zdobione rzeźbami, które przedstawiają smoki.
Dodaj komentarz