Jørpeland
Stąd wiedzie droga na Ambonę
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Z Lysebotn pokonujemy drogę 27 zakrętów w górę. Z tej drogi bardzo ładnie widać restaurację z punktem widokowym na ?ygardstol. Na płaskowyżu dzisiaj już ładna pogoda i widoki ciekawsze niż gdy byliśmy tu poprzednio.
Ponownie znajdujemy się na drodze nr 45 i przez wioski Byrkjedal, Oltedal, Lauvik dojeżdżamy do przeprawy promowej Oanes ? Forsand. Po drodze jest płatny tunel, lecz nie znajdujemy miejsca, gdzie można wykupić prawo przejazdu. Prawdopodobnie rachunek zostanie dostarczony pocztą?
Cała ta trasa jest bardzo widokowa. Łączymy się z drogą nr 13, którą dojeżdżamy do J?rpeland. Tu zatrzymujemy się na ładnym i tanim kempingu ?Solvik? nad brzegiem fiordu. Ten kemping znajduje się poza miastem, w kierunku Tau.
Około 10 kilometrów stąd jest wejście na Preikestolen, 600-metrowe urwisko nad wodami Lysefjordu, znane pod nazwą ?Ambona?. To wizytówka norweska, przedstawiana na pocztówkach i w folderach. Nazwa ?Ambona? pochodzi stąd, że pionowa skała, podobnie jak ambona kościelna, wznosi się nad otoczeniem. Sam szczyt to ogromny płaski taras.
Moi koledzy ruszają na trasę o godz. 17, bo o tej porze dojechaliśmy do bazy. Dla mnie jest to zbyt późna pora, powrót wypadłby niemal w nocy, a kolejnego dnia ruszamy w dalszą trasę. Zrezygnowałam? może innym razem pójdę? Na szczyt ambony trzeba wspiąć się skalną ścieżką podobną do tej, jaka prowadzi na Kjerag. W czasie deszczu i wiatru jest tu trochę niebezpiecznie.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmy autorki: z drogi i z kempingu
Dodaj komentarz