Praga
Karpie idą na wolność

Zmarznięci goście z przyjemnością kosztują gorącego ponczu czy miodu pitnego. Ucztą dla podniebienia są pieczone kasztany, kukurydza i tradycyjne czeskie pieczywo. Świąteczne stoiska stoją także tradycyjnie na placu Wacława...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: CzechTourism
Praga. Karpie idą na wolność
Święta Bożego Narodzenia w Czechach mają przede wszystkim charakter rodzinny. Na tradycyjną wieczerzę wigilijną podaje się zupę rybną lub grzybową, smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną, chałkę wigilijną z bakaliami oraz popularne malutkie ciasteczka o najróżniejszych kształtach.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na Rynku Starego Miasta stoi już piękna choinka i trwa jarmark bożonarodzeniowy. Na odświętnie przystrojonych stoiskach można zakupić dekoracje świąteczne, ozdoby ze słomy, pierniczki, pachnące  świeczki, a także ciepłe szale i czapki.

Zmarznięci goście z przyjemnością kosztują gorącego ponczu czy miodu pitnego. Ucztą dla podniebienia są pieczone kasztany, kukurydza i tradycyjne czeskie pieczywo.  Świąteczne stoiska stoją także tradycyjnie na placu Wacława, Republiki czy na Kampie. Luksusowe prezenty, m.in. kreacje zaprojektowane przez najlepszych czeskich projektantów, można kupić w eleganckich butikach, przy największych praskich arteriach handlowych ? ulicach: Na Příkopech i Pařížskiej.

Jednym ze świątecznych symboli w Czechach jest karp wigilijny. Karpie hodowane są w stawach położonych wokół miasta Trzeboń na południu kraju. Przed świętami sprzedaje się je na ulicach miast wprost z wielkich kadzi. Zgodnie z tradycją, zamiast na stół, karp może trafić  z powrotem na wolność.

Święta Bożego Narodzenia w Czechach mają przede wszystkim charakter rodzinny. Na tradycyjną wieczerzę wigilijną podaje się zupę rybną lub grzybową, smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną, chałkę wigilijną z bakaliami oraz popularne malutkie ciasteczka o najróżniejszych kształtach, pieczone najczęściej w domu pod koniec adwentu, tzw. cukroví, z których chyba najpopularniejsze są rogaliki waniliowe (vanilkové rohlíky). Na stół pod obrus kładzie się pieniądze, aby ich nie zabrakło w nadchodzącym roku. Po wieczerzy rodzina gromadzi się wokół przystrojonej choinki, obdarowuje prezentami. Dzieciom w Czechach prezenty przynosi mały Jezus (Ježíšek).

W wieczór wigilijny nie może zabraknąć wróżb. Na przykład kroi się jabłko na połowy ? jeśli nasiona mają kształt gwiazdki, przez cały rok będzie dopisywało zdrowie. Popularne jest też lanie wosku czy rzucanie przez młode dziewczęta pantoflem ? jeśli ułoży się on noskiem w stronę drzwi, wróży to zamążpójście w następnym roku.

W okresie przedswiatecznym w wielu salach koncertowych i odświętnie przystrojonych kościołach odbywają się koncerty muzyki świątecznej, na których nie zabraknie przepięknej mszy bożonarodzeniowej ?Hej Mistrzu, wstań szybko? (Hej mistře, vstaň bystře), autorstwa słynnego kompozytora czeskiego Jakuba Jana Ryby. Na uroczyste świąteczne koncerty organowe zaprasza Bazylika św. Jakuba na praskim Starym Mieście (od 26.12 do 01.01).

Warto wiedzieć

Największą na świecie słomianą szopkę zobaczymy w Muzeum Mostu Karola w Pradze. Oprócz niej zaprezentowane zostaną dzieła czeskich twórców szopek od początku XX wieku po współczesność. Ekspozycja będzie czynna do 10 lutego 2010r.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij