Cheb
Wokół rynku miasta nad Ohrzą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Do granicy niemieckiej jest stąd zaledwie osiem kilometrów. Główne miasto kraju (województwa) Karlowe Wary, oddalone jest o niespełna 50 km. Nieco ponad 30-tysięczne obecnie miasto Cheb nad rzeką Ohrzą (Ohřa) w Czechach zachodnich, należy do najpiękniejszych w całym kraju.
Bardzo mało, a szkoda, znane jest w Polsce. Ma bowiem przebogatą historię sięgającą IX wieku, a udokumentowaną w źródłach pisanych od 1061 roku. Szczyci się też wspaniale utrzymanymi perłami zabytkowej architektury.
Jedno z miast świata
Informacja turystyczna proponuje kilka tras zwiedzania miasta z bezpłatnymi, ilustrowanymi folderami i planami w kilku językach. ?Miasto gotyckie? z dziewięcioma zabytkami z tamtej epoki. ?Barok i renesans? ? kolejnych 11, tylko najcenniejszych. ?Wieże? ? zamkowe, obronne, kościelne, ratuszowa, w sumie siedem. ?Studnie? ? również siedem, z różnych epok, najstarsza z 1523 r., zdobionych rzeźbami, posągami czy kutymi żelaznymi kratami. To dziedzictwo miasta, którego ? obok Pragi i Brna ? panorama znalazła się, w roku 1572, w sławnym atlasie miast świata. ?Civitates orbis terrarum? Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydane zostało w latach 1572-1618 w sześciu tomach i zawiera 546 sztychów (w tym, dodam, 11 ówczesnych polskich).
Forteca Fryderyka Barbarossy
W IX i X wieku, na skalistym wzgórzu przy brodzie koło zakola Ohrzy, stał słowiański gród z sąsiadującym z nim cmentarzem. W miejscu strategicznym, gdyż przy trakcie handlowym do kraju Franków. Około roku 1125 r. Diepold II, margrabia bawarskiej Marchii Północnej z Giengen i Vohburga, wybudował na ich miejscu pierwszy kamienny zamek. Drugi taki, po Pradze, w Czechach. W 1167 roku Cheb, nazywany przez Niemców, podobnie jak rzeka Ohrza ? Eger oraz otaczające go ziemie odziedziczył po bratanku Fryderyku z Rothenburga cesarz rzymski narodu niemieckiego, sławny Fryderyk I Barbarossa ? ?Rudobrody? (1122-90) i rozbudował niewielki zamek w cesarską fortecę. Z unikatową w Czechach, zachowaną do naszych czasów Czarną Wieżą, wzniesioną z bazaltowych bloków na planie kwadratu o bokach 9 x 9 metrów, o ścianach grubości 3 m i wysokości 18 m. Z wejściem po zwodzonym moście na wysokości I piętra. Obok stanął niezachowany poza częścią fundamentów pałac. Zaś na miejscu wcześniejszego słowiańskiego cmentarza, romańsko-gotycka kaplica św. św. Erharda i Urszuli, której budowę zainaugurowano w 1188 r. Dziś to jedna z tutejszych atrakcji. Zachowała się również XV-wieczna, gotycka Wieża Młyńska (Mlýnská věž).
Średniowieczne domy kupieckie
Na południowy wschód od tej fortecy rozwinęło się miasto kupiecko ? rzemieślnicze, jedno z bogatszych w średniowieczu. Od 1349 r. biło nawet własne monety. Centralnym punktem historycznej części Chebu jest rozległy, rozszerzający się w kierunku północnym, długi dawny rynek, obecnie plac króla Jerzego z Podiebradów, nazwany tak na cześć czeskiego króla, który mieszkał w Chebie w latach 1459-67. Jest on jednym z najładniejszych w Czechach. Jego głównym atutem jest grupa średniowiecznych domów kupieckich nazywana Špaliček.
Czarku, byłam tam ze trzy razy, ale Twojego przewodnika nie znałam, więc mało zobaczyłam.Odezwij się. Jestem teraz w Norwegii, ale za kilka dni wracam.