Ostrov
W historycznym jądrze starego miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nazwa tego, 17 ? tysięcznego dziś miasta w zachodnich Czechach, położonego kilkanaście kilometrów na północny ? wschód od Karlowych Warów, Ostrów (Ostrov) sugeruje, że powstało ono na wyspie.
W rzeczywistości jednak jego stare miasto leży nad rzeką Bystrzycą (Bystřica), między nią i Weserzycą (Veseřica), drugim z dopływów płynącej w pobliżu Ohrzy (Ohřa). Od niej to pochodzi drugi człon nazwy ? Ostrov na Ohři. Miasteczko jest mało u nas znane, a szczyci się wielowiekową przeszłością i cennymi zabytkami.
Ciekawe trasy, ważni goście
W tutejszej placówce informacji turystycznej otrzymuję wyjątkowo bogaty plik folderów w kilku językach, chociaż po polsku nie znalazłem niczego. Wśród nich propozycje wycieczek ?Ostrov ? unikat, który was zaskoczy?, z wyróżnionymi na okładce sześcioma uzasadnieniami: park, który nazywany był ósmym cudem świata, jedna z czterech najstarszych łazienek w Europie, labirynt, który zachwycił Jana Sebastiana Bacha, kamienne rzeźby nad rzeką, unikalne miasto ? park, pierwszy (niemiecki) obóz koncentracyjny w Czechach. Znajduję też listę 22 historycznych osobistości, które odwiedziły to miasto. Byli to m.in. cesarze Ferdynand I, Józef II, Franciszek I, Franciszek Józef I, perski szach Mozaffar ad-Din oraz królowie Grecji ? Otton i Saksonii Johann. A także Johann Wolfgang Goethe, Johann Sebastian Bach i? burmistrz Nowego Jorku, Jimmy Walker.
Wokół rynku
Osada nazwana później Ostrowem ze względu na położenie, istniała tu już na pewno na początku XIII wieku. Świadczy o tym późnoromański kościół, obecnie cmentarna kaplica, p.w. św. Jakuba Większego, wzniesiony na wzgórzu nad rzeczką Bystrzycą w latach 1224-26. Za założyciela miasta uważany jest Slávek z rodu Hrabišicov. Potwierdza to pierwsza, zniemczona nazwa tej osady, później miasta, Zlaukowerde, później pisana jako Schlackenwerth, czyli Wyspa Slávka (Sławka). Prawa miejskie nadał Ostrowowi król Jan Luksemburski w 1331 roku. Wiadomo, że wówczas już na drugim, lewym brzegu Bystrzycy stał kościół p.w. św. Michała i Panny Marii Wiernej, obecnie fara. Jego kształt, wielkość oraz wygląd zmieniały się po licznych pożarach, odbudowach i przebudowach. Współcześnie centrum stranowi obszar długiego Starego Placu (Staré náměsti) ze stojącym przy nim Starym Ratuszem (Stará radnice) oraz mariańskim slupem morowym z 1685 r. Kilka sąsiednich ulic, uliczek i placyków otaczają resztki miejskich umocnień z dwiema bramami. Na terenie ostrowskiej starówki nazywanej tu Historycznym Jądrem (Historické Jádro) stoi również wspomniany kościół farny, a na sąsiadującym z nim Małym Placu (Mále náměsti) obelisk Trójcy Najświętszej. No i zabytkowe domy mieszczańskie.
Kolejni właściciele
Właściciele miasta zmieniali się w ciągu wieków kilkakrotnie. W XV w. należało ono do rodu Šlikov, który majątek zawdzięczał kopalniom srebra w pobliskim Jachymowie. Wybudowali oni pałac, który jednak spłonął. Po tragicznej w historii Czech bitwie pod Biała Górą (obecnie w granicach Pragi) w 1620 r., majątek rodu został skonfiskowany.
Dodaj komentarz