Šventoji
Kurort z córkami rybaka w tle

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na północnym krańcu litewskiego Pojurza (Paj?ris) ? wybrzeża Bałtyku, tuż przy granicy łotewskiej, leży niegdyś ważny port, później wioska rybacka, a obecnie dwutysięczne miasteczko Šventoji, czyli Święta.
Miejscowość nosi taką samą nazwę jak rzeczka wpadająca w niej do morza. Rzeczka jest długa na 73 km, a przez ponad 30 km stanowi granicę Litwy i Łotwy, wijąc się malowniczymi, gęstymi meandrami. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką tego kąpieliska morskiego, jest czterometrowej wysokości rzeźba ?Córki rybaka? ustawiona wśród piaszczystych wydm. Zaś miasteczko administracyjnie należy od 1973 r. do odległej o 14 km Wielkiej Połągi, letniej stolicy Litwy.
Kilka lat temu, gdy odpoczywałem w jednym z tamtejszych sanatoriów, do Świętej przyjechałem po raz pierwszy autobusem. Obejrzałem wtedy nowoczesny w formie katolicki kościół Stella Mare p.w. św. Dziewicy Maryi, zbudowany w latach 1991-2003 nad rzeczką, kilometr od brzegu morza. A także dwa inne kościoły położone bliżej przejścia granicznego B?ting?, w dawnej wiosce Elija.
Starszy ma rodowód od 1520 r. Najpierw był kościołem katolickim, od 1540 r. protestanckim, zniszczony został podczas powodzi w 1637 roku, a następnie odbudowany, ale ponownie zburzony podczas działań wojennych w 1809 roku. I znowu odbudowany, a właściwie wzniesiony na nowo w 1824 r. dzięki znaczącej pomocy ? 40 tys. rubli ? cara rosyjskiego Aleksandra I, który osiem lat wcześniej wizytował Kurlandię. Drugi, drewniany kościół z 1929 roku, nazwany jest ?Stella Maris? ? Maria, gwiazda morza. Znajdują się w nim dzwon odlany przez Marka Ulmana w Królewcu w 1608 roku, obecnie jeden z najstarszych na Litwie oraz obraz olejny na płótnie, nieznanego autora z końca XIX wieku, ?Święty Kazimierz? (Jagiellończyk).
W pobliżu największego Centrum Zdrowia i sanatorium w Świętej ? ?Energetikas? znajduje się dawne pogańskie miejsce kultu, Żmudzkie cmentarzysko pogańskie, na którym w XIV w urządzono obserwatorium astronomiczne. W roku 1998 na miejscu tym ustawiono drewniane słupy z rzeźbami ludowych artystów poświęcone bogom i boginiom mitologii bałtyckiej. Są to: Perkunas, Aušrine, Žemyna, Aust?ja, Ondenis, Patrimpas, Patalas, Velnias, Leda. A także ciała niebieskie: Saulę ir M?nul? ? Ziemia i Księżyc. Podczas zachodu słońca słupy te pozwalają ustalać terminy pogańskich świąt kalendarzowych: Rosy, Bociana, Zapusty, i innych. Zaś współczesne grupy neopogańskie urządzają w tym miejscu swoje obchody i odprawiają obrzędy.
Śventoji zrobiła na mnie lepsze wrażenie,niż znana Palanga.Jest morze i piękna rzeka i dużo większy spokój.Mostek na rzece jak z bajki.