Kłajpeda
Las dźwigów nad wodą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dźwigi, dźwigi, dźwigi… Kłajpeda (Klaipeda) to przede wszystkim ogromny port, jedyny na Litwie, najdalej na północ wysunięty niezamarzający na Bałtyku, trzeci co do wielkości nad naszym morzem. Dźwigów moc, niewiele statków u nabrzeża. Może to znak kryzysu.
Kłajpeda w czasie ostatniej wojny była zniszczona w 60 procentach. To widać, także na starówce, bo dawna, niemiecka zabudowa poprzetykana jest pustką lub ? co gorsza ? socjalistyczną zabudową. A jednak w mieście widać charakter. Na pierwszy rzut oka poznamy, że miasto należy do innego kręgu kulturowego niż Kowno, Wilno i pomniejsze litewskie miasteczka. Bo też i nie jest to miasto litewskie.
Założyli je kawalerowie mieczowi nad cieśniną łączącą Zalew Kuroński z Bałtykiem, w miejscu zniszczonej przez nich osady zamieszkałej przez bałtyckie plemię Kurszów. Krzyżacy, którzy przejęli zdobycze wspomnianych kawalerów założyli port, pobudowali zamek, wokół którego wyrosło miasto. Nazywało się Memelburg, czyli zamek nad Niemnem (po niemiecku Niemen to Memel, po litewsku Nemunas). Dlaczego nad Niemnem, skoro rzeka uchodzi do Zalewu Kurońskiego wiele kilometrów na południe od miasta? W tamtych czasach zalew traktowano nie jako część morza, lecz uznawano za szerokie ujście tej rzeki. Wkrótce miastu nadano prawo lubeckie i przyłączono do Hanzy. Była połowa XIII wieku.
Miasto pozostawało w rękach niemieckich aż do końca I wojny światowej. Kiedy ustalano nowy porządek świata, nie było koncepcji, co z nim zrobić. Pozostało pod administracja Ententy. Zanim ambasadorowie uzgodnili między sobą przyszłe losy Kłajpedy (przyznać ją Niemcom, Litwie, czy uczynić wolnym miastem?), Litwini przyłączyli je do swego państwa siłą, co rozwiązało trudności decyzyjne. Przynależność Kłajpedy do tego kraju nie trwała jednak długo. W marcu 1939 roku Hitler na fali sukcesów w dyplomatycznych jeszcze wtedy podbojach, postawił Litwie ultimatum: Kłajpeda, albo wojna. I wcielił Memelburg do III Rzeszy.
Dodaj komentarz