Segedyn
Miasto węgierskiego słońca

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W swej partii centralnej miasto rozpościera się na prawym, tj. zachodnim brzegu Cisy. Zaś kwartały po jej stronie lewej i wschodniej to Újszeged (Nowy Segedyn).
Od rzymskiej osady do węgierskiej rewolucji
Istniejąca tu już w czasach rzymskich handlowa osada (Partiscum) nad Cisą funkcjonowała w średniowieczu jako dogodny punkt przeładunkowy na solnym szlaku z Siedmiogrodu. Pierwszy pisemny o niej meldunek datuje się na rok 1183 (Ciggedin). Wzmocniona po najeździe mongolskim zyskała ona w roku 1246 rangę miasta, ażeby od 1498 r. zażywać statusu wolnego miasta królewskiego (szabad királyi város). Pod panowaniem Turków był Segedyn jednym z ośrodków ich zarządu podbitymi węgierskimi terenami. Zniszczone po stłumieniu powstania Rakoczego miasto osiągnęło końcem 18. stulecia sporą jak na tamte czasy liczbę ludności ponad 20 tysięcy. Latem 1849 roku stanowił Segedyn ostatnią siedzibę rewolucyjnego rządu węgierskiego.
Wielka Powódź
Najważniejsze pod wieloma aspektami w jego dziejach wydarzenie miało miejsce wiosną 1879 roku. Wtedy to, 12 marca 1879 r., nawiedziła miasto straszliwa powódź, przez swe rozmiary zwana wielką powodzią (Nagy Árvíz). Zdewastowała ona tkankę miejską w 90-95 proc. Z istniejących 5723 domów ocalało jedynie 265. Życie straciło 165 osób. Bez dachu nad głową pozostało 60 tys. z podówczas 70 tys. mieszkańców. Odbudowa miasta, a właściwie planowe tworzenie go niemal od nowa, całkowicie odmieniły urbanistyczne oblicze Segedyna. Dla upamiętnienia otrzymanej wonczas z całej Europy pomocy materialnej zewnętrzny śródmiejski ring nosi nazwy europejskich stolic (Bécsi körút, Moszkvai körút, Londoni körút, Párizsi körút, Berlini körút, Brüsszeli körút, Római körút).
Po uporządkowaniu miasta przerzucono 1883 most przez Cisę zaprojektowany m.in. przez Gustawa Eiffla (Belvárosi híd, most Śródmiejski). W setną rocznicę wielkiej powodzi oddano do użytku drugą w mieście przeprawę na Újszeged. Mianowicie most Górnomiejski (Felsővárosi híd; od 2001 pn. Bertalan híd).
* * *
Na przestrzeni XIX i XX wieku silnie rozwinął się w mieście przemysł spożywczy. W tym to zakresie słynie Segedyn ze swej segedyńskiej papryki oraz ze swego segedyńskiego salami (jako też, skoro o kulinariach mowa, ze swej własnej odmiany segedyńskiej zupy rybnej).
Dodaj komentarz