Miszkolc
Ciepłe wody w grotach Tapolca

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Miszkolc (Miskolc) jest czwartym co do wielkości miastem Węgier, leży w północno-wschodniej części kraju. Powstał w sąsiedztwie Gór Bukowych, na granicy wielu krain geograficznych i regionów gospodarczych. Jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych Węgier.
Oddalona o 5 kilometrów od centrum miasta i położona u stóp wzgórza Várhegy Tapolca jest uzdrowiskową częścią Miszkolca. Tam można wyliczyć ponad 300 grot. Ciekawostką jest jedyne w swoim rodzaju w Europie, położone w grocie kąpielisko termalne zwane Barlangfürdő. Podziemne korytarze, częściowo sztuczne, liczą sobie prawie 700 metrów i są bajecznie oświetlone.
W naturalnych i sztucznych korytarzach
Termalna woda o temperaturze 30 ? C spływa potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne. Inną atrakcją są naturalne prądy wodne oraz czyste i wilgotne powietrze w grotach, wolne od grzybów i bakterii. Dlatego dobrze służy osobom z astmą i chorobami układu krążenia. Całoroczne kąpielisko w grotach ma kilka basenów odkrytych o temperaturze wody 28-35? C, a na terenie pobliskiego kompleksu czynnego tylko latem znajduje się sześć basenów (m.in. rekreacyjne, lecznicze, dziecięce) o temperaturze 28-35? C. Jeden z basenów zewnętrznych ma kształt banana. Na terenie term jest plac zabaw dla dzieci i kioski gastronomiczne.
Lecznicze i relaksacyjne
Główny budynek kąpieliska wzniesiono w roku 1939. Z holu przykrytego rozsuwaną szklaną kopułą przechodzi się do szatni i korytarzy skalnych wypełnionych wodą termalną. Lekko radioaktywna woda zawierająca m.in. wapń, magnez, brom i jod posiada doskonałe właściwości lecznicze i jest stosowane w kuracji chronicznego zapalenia stawów, nerwic i nerwobólów, fizycznego i psychicznego wyczerpania, chorób układu ruchu, przemiany materii, deformacji kręgosłupa, alergicznych dolegliwości dróg oddechowych i astmy. Na terenia Barlangfürdő można skorzystać z hydroterapii, okładów błotnych, elektroterapii (zabiegi galwaniczne, ultradźwięki, jonoforeza), sauny, solarium.
* * *
Nasz pobyt w termach trwał cztery godziny. Z narodowości na basenach to najwięcej było Rosjan, Polaków i trochę Węgrów. Hotel mieliśmy blisko term i mogliśmy sobie dłużej pospać. W pobliżu był sklep spożywczy.
Dodaj komentarz