Rožnov pod Radhoštěm
Skansen morawskiej Wołoszczyzny

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zauważyłem m.in. groby słynnego lekkoatlety ? biegacza Emila Zatopka (1922-2000), czterokrotnego mistrza olimpijskiego i 18?krotnego rekordzisty świata, oraz Jiřiho Raška (1941-2012), skoczka narciarskiego, mistrza olimpijskiego z Grenoble w 1968 r. A także znanych wołoskich malarzy: Břetislava Bartoša (1893-1926) i Jana Kobzáňa (1901-59) oraz wielu innych zasłużonych, których nazwiska niewiele mi jednak mówią. Kościół w tym skansenie jest czynny, odbywają się w nim msze ? trafiłem na jedną z nich. Rożnowski ratusz, dwupiętrowy z poddaszem, mieścił na parterze sklep oraz austriacką cesarsko królewską pocztę z zachowanym jej wyposażeniem z okresu przed I wojną światową. Na jego piętrze jest dawna duża sala obrad i inne pomieszczenia. Na drewnianym balkonie ratusza podczas organizowanych w skansenie imprez grywa tradycyjna orkiestra dęta.
Jak żyli bogaci mieszczanie i chłopi
Z innych budynków stojących niegdyś w rożnowskim rynku najbardziej godny uwagi jest mieszczański dom Billa reprezentujący drewniane budownictwo miejskie późnego średniowiecza. Obecnie na jego parterze znajduje się wystawa przedstawiająca mieszkanie rożnowskiego mieszczanina w II połowie XIX w., na piętrze zaś zakwaterowanie gości uzdrowiskowych. Bo Rożnów jest uzdrowiskiem klimatycznym. Warto również zobaczyć dom dziedzicznego sołtysa ? Wójtostwo z Wielkich Karlovic, przykład jak żyły bogate rodziny na Morawskiej Wołoszczyźnie. W Gospodach: ?U Wacka? i ?Za ostatni grosz? można spróbować tradycyjnych miejscowych potraw. Bardzo ciekawa jest kolekcja drewnianych, zdobionych płaskorzeźbami, uli kłodowych. Na terenie tego skansenu stoi również gorzelnia z Lačnova, spichlerze ze Średni Suché oraz Štramberka, dzwonnica z Górnej Lidczy, stodoły, mostek z figurą św. Jana Nepomucena i inne obiekty. W jednym z nich znajdują się czynne warsztaty z maszynami produkującymi filc, w innym duża ekspozycja ?Jak budowali nasi przodkowie?. Oczywiście z drewna, z poszczególnymi elementami budynków.
Żywe muzeum
Zgodnie z pomysłem założycieli tego skansenu, jest to ?żywe muzeum?. Czynne, poza listopadem, przez cały rok. Odbywają się w nim różnorodne prezentacje tematyczne przybliżające zwiedzającym życie w przeszłości. A także uroczystości związane z dorocznymi obrzędami, jak Ostatki, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Odpust św. Anny. Prezentują one jednak również dawne technologie pracy i rzemiosła: Elementarz dziewięciu rzemiosł, Wielkie Pranie, Czarodziejska nić, Spotkanie kowali itp. Trzy razy do roku w Drewnianym Miasteczku organizowane są festiwale folklorystyczne, a w sezonie letnim w każdy weekend występy zespołów folklorystycznych.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona skansenu
- o Wołoskiej Wiosce w naszym portalu
Dodaj komentarz