Praga
Stalowa wieża na wzgórzu Petřín
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na jednym z praskich wzgórz – Petřín – wznoszącym się na zachodnim, lewym brzegu Wełtawy, na południe od Wzgórza Zamkowego, znajduje się wieża, która łudząco przypomina wieżę Eiffla.
Jest od niej tylko mniejsza. Pięciokrotnie mniejsza. A jednak widać ją zewsząd, a na pewno z bardzo wielu punktów miasta, bo stoi na wyniosłym wzgórzu. Obok wież hradczańskiej katedry i nowszej znacznie wieży telewizyjnej w dzielnicy Žižkov (piszę o niej w odrębnym artykule), jest jedną z trzech konstrukcji dominujących nad miastem.
Myśl czeskich turystów
Pomysł jej zbudowania był paryską inspiracją. W 1889 roku grupa członków Klubu Czeskich Turystów wybrała się na Światową Wystawę do Paryża. I tak zachwyciła ich zbudowana z tej okazji wieża Eiffla, że postanowili wybudować podobną w Pradze. Jak postanowili, tak zrobili. Zawiązano w tym celu towarzystwo, zaczęto zbierać fundusze, kupiono grunt. Wybrano wzgórze Petřín, wysokie na 318 m n.p.m. Budowa rozpoczęła się w marcu 1891 roku. Autorami projektu byli trzej architekci: František Prášil i Julius Souček.
Od strony propagandowej całym przedsięwzięciem zawiadywali Vilém Kurz i Vratislav Pasovský, założyciele wspomnianego Klubu Czeskich Turystów. Wieżę otwarto 20 sierpnia 1891 r., tak jak paryską, z okazji Krajowej Wystawy Jubileuszowej w Pradze. Wystawa ta była wydarzeniem szczególnym. Pierwotnie miała przedstawiać dorobek gospodarczy całego kraju (Czechy były wtedy częścią monarchii austro-wegierskiej), jednak przedsiębiorcy niemieccy ja zbojkotowali. Mimo to wystawa odniosła wielki sukces jako prezentacja osiągnięć czeskiego przemysłu, rzemiosła i rolnictwa.
Kilka liczb
Konstrukcja wieży opiera się na 11-metrowych fundamentach, na których stoi wyskoki na 63,5 metra rdzeń. Wewnątrz umieszczono windę. Wokół oplatają go dwa ciągi schodów – jedne prowadzą w górę, drugie w dół, a każdy ciąg ma po 299 stopni. Na wieży zlokalizowano dwie platformy widokowe, z których dolna znajduje się na wysokości 20 metrów, górna – 55 metrów. W sumie konstrukcja ma 65,5 m, całość waży 175 ton.
Kilka dat
* W 1938 roku na tarasie wieży wybuchł pożar, który spowodowało prawdopodobnie zwarcie w kabinie windy – zapaliły się drewniane poszycia dachowe.
* W 1939 roku Adolf Hitler wyraził życzenie (Praga była wtedy stolicą Protektoratu Czech i Moraw), by zburzyć wieżę, bo psuje widok z Zamku Praskiego. Na szczęście życzenia nie zmaterializowano.
* W 1953 na wieży zainstalowano nadajnik telewizyjny (zlikwidowano wtedy zdobiącą ją królewską koronę) oraz urządzenia zagłuszające wrogie radiostacje.
* W 1979 roku wieża została zamknięta dla publiczności z powodu złego stanu technicznego. Otwarto ją ponownie w 1991 roku, na 100-lecie budowy. W 1999 znów zamknięto i przeprowadzono generalny remont. Otwarto ją po raz kolejny w 2002 r. Odbudowano windę, kawiarnię oraz zainscenizowano wystawę Klubu Czeskich Turystów. Na niższej platformie można zobaczyć historyczne fotografie.
Dziś
Obecnie konstrukcja (Petřínská rozhledna) spełnia pełni wyłącznie funkcję widokową i jest najwyższą taką w Czechach. Otwarta jest przez cały rok i trzeba wejść na nią po schodach. Z windy mogą skorzystać za dopłatą inwalidzi, osoby starsze, dzieci. Z góry rozpościera się przepiękny widok na całą Pragę z dominującą stad nad nią katedrą.
Warto wiedzieć
W pobliże wieży można wjechać kolejką linowo-terenową, która kursuje latem co 10, zimą co 15 minut. Dolna stacja znajduje się niedaleko mostu Legii (ul. U Lanove Drahy). Kolejka należy do systemu transportu miejskiego. Pieszo najlepiej dojść z okolic klasztoru w dzielnicy Strahov.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona wieży
- także o Petřínie w naszym portalu
Dodaj komentarz