Appenzell
Stolica najmniejszego kantonu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na północnym wschodzie Szwajcarii, w pobliżu granic z Austrią oraz Lichtensteinem, leży miasteczko Appenzell. Mimo iż ma zaledwie 5700 mieszkańców, nie byle jakie: jest ono stolicą najmniejszego szwajcarskiego kantonu, a ściślej półkantonu Innerrhoden.
Taki podział na część katolicką i protestancką kantonu Appenzell był niegdyś wolą mieszkańców. A ona, wyrażana w demokracji bezpośredniej czyli w referendach, jest podstawą Konfederacji Helweckiej i jedną z najważniejszych tradycji kraju. Półkanton ten ma zaledwie 172 km kw. powierzchni, 16 tys. mieszkańców i 15,5 tys. … sztuk bydła.
Atrakcyjny tradycją
Wśród walorów turystycznych tego kantonu, bo tak jest on w skrócie nazywany, jego przedstawiciele wymieniają muzykę, tańce regionalne, kursy jodelingu (w latach 2007-12 zainteresowanie nimi wzrosło 2,7-krotnie) i nauki wydobywania dźwięków z ceramicznych mis przez poruszanie w nich ruchami okrężnymi monet 5-frankowych. Ponadto produkty spożywcze, regionalną kuchnię oraz wypieki, rzemiosło artystyczne – w metalu, skórze, drewnie oraz dziewiarstwo, hafciarstwo, tkactwo i koronkarstwo, tradycje religijne oraz SPA i wellness. Jako ciekawostkę dodam, że regionalne koleje Appenzeller Rallywais obchodzą stulecie działalności.
Wśród alpejskich szczytów
Na wysoką na 1,7 tys. m n.p.m. górę Hoher Kasten koło Appenzell wjechałem kolejką linową. Dominantą tego szczytu jest wysoki maszt stacji przekaźnikowej, poniżej którego stoi duży budynek restauracji, a dookoła jest ogród alpejski. Przy dobrej pogodzie – ona trochę zawiodła – z góry roztaczają się piękne widoki na miasteczko oraz okoliczne góry, doliny i górskie jeziora. Najwyższym masywem górskim kantonu jest Alpstein ze szczytem Säntis o wysokości 2502 m n.p.m.
Stare miasto
Appenzell ma, oczywiście, także swoją starówkę obejmującą kilka ulic i uliczek oraz trzy place: Gminny (Landesgemeindeplatz), Pocztowy (Postplatz) i Orła (Adlersplatz). A przy nich parę budowli użyteczności publicznej, kilkanaście (!) hoteli i dziesiątki zabytkowych domów, głównie 3-4 kondygnacyjnych z poddaszami. Wiele z nich ma pięknie malowane i zdobione frontony. Uwagę zwracają tu liczne i bardzo atrakcyjne szyldy w postaci wywieszek. Zarówno tradycyjnych w kształtach, jak i nowoczesnych, reklamujących hotele, restauracje, sklepy oraz warsztaty i inne placówki usługowe.
Sakralne zabytki
Zabytkową dominantą miasta jest zbudowany na wysokiej skarpie nad rzeką Sitter rzymskokatolicki kościół z wieżą zegarową, a zarazem dzwonnicą zbudowaną na planie krzyża. Przylega do niego uliczka Główna (Hauptgasse). Z budowli sakralnych warta uwagi jest też niewielka kaplica św. Krzyża oraz klasztor kapucynek, w którym zakonnice mieszkały od roku 1682 do 2008, i przyklasztorny kościół p.w. św. Marii Aniołów. Wszystkie są one katolickie. W tym drugim kościele z bogatym wyposażeniem, głównie barokowym, za najciekawszą uważana jest stara, wyrzeźbiona w drewnie i polichromowana, dosyć niezwykła figura. Przedstawia ona św. Annę z Jezusem na ręku i stojącą przy niej małą Marią.
Dodaj komentarz