Uherské Hradiště
Dni wina i otwartych zabytków 2017
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Celem głównym tej wycieczki było uczestnictwo w największej dorocznej imprezie w mieście Uherské Hradišt?, czyli w Węgierskim Grodziszczu nad rzeką Morawą.
Ta impreza, wielka nie tylko jak na 26-tysięczne miasto, przyciąga tłumy uczestników i gości także z bardziej odległych stron. To Słowackie (Slovácke) Dni Wina i Otwartych Zabytków 2017.
Slovácko, nie Slovensko
Pierwszy człon jej nazwy może budzić u nas nieporozumienia i wymaga wyjaśnienia. Nie chodzi bowiem oczywiście o Słowację, lecz morawski region Slovácko, sąsiadujący ze Słowacją. Słynie on nie tylko z dobrego wina i kuchni, ale przede wszystkim ciągle żywego folkloru, pięknych i oryginalnych strojów oraz ludowych tradycji, pieśni i muzyki. A szczególnie region Haná, którego strojami ludowymi zafascynowany był znakomity czeski malarz i grafik Karel Svolinský (1896-1986).
2,5 dnia bogatego programu
Święto trwa trzy dni, od piątku do niedzieli. Występy muzyczne na otwartej estradzie w rynku, czyli na głównym placu miasta ? Masaryka. Otwarte winiarskie piwnice przy, oczywiście, ulicy Vinohradskej. W programie sobotnim doliczyłem się 47 imprez, wliczając do nich, bo tak została potraktowana, również mszę ekumeniczną. Najważniejszą atrakcją był ogromny, trwający niemal dwie godziny pochód ? prezentacja folklorystyczna miast, gmin i wsi. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, ich liczne reprezentacje demonstrowały swoje przepiękne stroje ludowe i grały orkiestry. Zaś uczestnicy tańczyli w oczekiwaniu na włączenie się do pochodu. O tym, że było to Święto Wina świadczyły niesione przez uczestników pochodu oplatane butelki i kieliszki do wina, z których od czasu do czasu popijali. Chodzące na trasie dziewczęta z gąsiorkami dolewały do kieliszków młodego napoju. Większość powierzchni placu Masaryka zajęły stragany i stoiska jarmarku rzemiosł ludowych. W programie znalazły się także imprezy kulinarne, zorganizowane wycieczki z przewodnikami po miejscowych zabytkach w ramach Dni Europejskiego Dziedzictwa 2017, wycieczki po mieście śladami jego historii, koncerty ? także organowy i włoskiej muzyki barokowej w kościele i klasztorze franciszkanów.
Cóż to za miasto to Węgierskie Grodziszcze?
Jest to jedno z najstarszych zasiedlonych miejsc w całej Republice Czeskiej. Tędy bowiem przebiegał, z północy na południe, znany już w czasach antycznych szlak bursztynowy od Bałtyku, przez Kraków i Morawy do Wiednia i dalej w kierunku Morza Śródziemnego. Przecinał się on w tym miejscu z prowadzącym z zachodu na wschód, tak zwanym szlakiem węgierskim, z Czech do kraju Madziarów. W wiekach VIII-IX ?osiedlili się tu Słowianie ? na trzech niezamieszkanych wyspach na rzece Morawie powstał system umocnień, wchodzący, jako ważny ośrodek, w skład państwa Wielkomorawskiego. Jego centrum stanowiła wyspa św. Jerzego.
Dodaj komentarz