Slovacko
Na św. Marcina… szlakiem dobrego wina

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Długie listopadowe weekendy zbliżają się wielkimi krokami. Nie pozwólmy, by dopadła nas jesienna melancholia… Na świętego Marcina wybierzmy się na wycieczkę… szlakiem wina
Jedziemy na Morawy ? do krainy wina, gdzie w ulokowanych na stokach wzgórz piwnicach dojrzewa wino o charakterystycznym smaku i aromacie. Wiele tam winnych miejscowości…
Kroměříž
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w mieście Kroměříž. Arcybiskupi oraz biskupi ołomunieccy wybudowali tu swoją letnią rezydencję. Powstał okazały barokowy pałac z kolekcją cennych obrazów z XV-XVIII wieku. Razem z ogrodem kwiatowym jest wpisany na listę UNESCO. Zwiedzimy pałacowe piwnice winne z przewodnikiem i spróbujemy tutejszych win mszalnych. Tradycja ich produkcji m 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 100 litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.
Uherské Hradiště
Kolejnym celem naszej podróży jest Uherské Hradiště (45 km). Zwiedzimy miasto i zabytkowe malownicze piwniczki winne w dzielnicy Mařatice. Uherské Hradiště jest sercem regionu winiarskiego Slovacko. Miasto jest pięknie położone, od wschodu otoczone pasmem Białych Karpat, od zachodu ? szczytami Chřibów.
Plže, Strážnice
Nastepnego dnia udamy się miejscowości Plže i Strážnice (30 km). Zwiedzimy jeden z najstarszych w Czechach kompleksów piwniczek winnych Petrov-Plže. Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało-niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacko.
Čejkovice
Nastepnie wyruszymy do Čejkovic (28 km). Historia tutejszych piwnic winnych wiąże się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Čejkovic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w Čejkovicach i okolicy.
Mikulov i Lednice
Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Mikulov (33 km). Zwiedzimy miasteczko winiarskie z zabytkowym rynkiem. Przenocujemy w tutejszym hotelu, a rano wybierzemy się do Lednicy (14 km). Lednicko-valticki kompleks parkowo-pałacowy, wpisany na listę UNESCO, powstał w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach.
Valtice
Wycieczkę zakończymy w pobliskich Valticach (8 km). Odwiedzimy Podziemia Valtickie, weźmiemy udział w Uroczystościach Świętomarcińskich. Ulokowane bezpośrednio przy granicy czesko-austriackiej miasto, nazywane jest stolicą wina. Miejscowe restauracje zapraszają na lokalne przysmaki ? gulasz na winie czy aromatyczną zupę czosnkową i oczywiście na wino. Największą tutejszą atrakcją turystyczną, oprócz zespołu parkowo-pałacowego Lednice-Valtice, są słynne Podziemia Valtickie ? unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów. Większość korytarzy znajduje się na głębokości 6-12 metrów. Valtickie podziemia skrywają ponad 1,2 miliona zabytkowych cegieł pochodzących sprzed 100-700 lat.
Warto wiedzieć
To propozycja wycieczki objazdowej; o wszystkich wymienionych w tekście winiarskich miejscowościach napisano już w Otwartym Przewodniku Krajoznawczym odrębne artykuły.
Dodaj komentarz