Kiszyniów
Narodowy Dzień Wina w Mołdawii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wino odgrywa w Mołdawii ważną kulturową i gospodarczą rolę. Z tego też powodu Święto Winobrania nazywane tu Narodowym Dniem Wina ma państwowy i narodowy charakter.
Jednym z głównym celów tego święta jest promocja wizerunku Mołdawii na arenie międzynarodowej jako kraju będącego producentem znakomitych win, zachęcenie zagranicznych turystów do odwiedzenia przyjazdu i pielęgnowanie kultury picia wina. Obcokrajowcom odwiedzającym Mołdawię podczas tych uroczystości przyznawane są nawet bezpłatne wizy! Narodowy Dzień Wina obchodzony jest obecnie w pierwszy weekend października (w tym roku 5-6.X). Jest to w Mołdawii jeden z najbardziej radosnych dni i świętuje go cały naród. I nic dziwnego, że Narodowy Dzień Wina ma tak doniosłą rangę, skoro jego produkcja ma w Mołdawii strategiczny charakter.
Mołdawskie wina w liczbach
Kraj ten jest 6. w Europie i 12. na świecie producentem wina. Przy wytwarzaniu tego trunku zatrudnionych jest ok. 200 tys. Mołdawian. Wartość eksportu wina szacowana jest na 142 mln dolarów, co odpowiada 25 % całego eksportu rolno-spożywczego. Głównymi importerami mołdawskiego wina są Rosja, Białoruś, Ukraina, USA, Kazachstan, Rumunia, Polska, Czechy i Niemcy, a od niedawna również Brazylia i Chiny. Powierzchnia upraw winorośli wynosi w Mołdawii ok. 120 tys. ha, a kolejne 30 tys. ha stanowią uprawy przydomowe.
Festiwalowe centrum w stolicy
Narodowe Święto Wina obchodzone jest w całym kraju, a główne obchody organizuje Kiszyniów, stolica Mołdawii. Imprezy maja miejsce na terenach Centrum Targowo Wystawienniczego MoldExpo oraz na ulicach miasta. Festiwal nawiązuje do wielowiekowej tradycji wytwarzania wina, która w formie masowej produkcji sięga XV wieku. Ponieważ obchody Narodowego Dnia Wina mają państwowy charakter w ich otwarciu uczestniczy prezydent Mołdawii, premier, marszałek sejmu, posłowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego innych państw. Uroczystości inauguruje Parada Bachusa. W barwnym korowodzie prezentują się regiony winne i poszczególne winnice oraz stowarzyszenia producentów i eksporterów win. Towarzyszy im przemarsz folklorystycznych zespołów tanecznych i muzycznych w tradycyjnych, regionalnych i narodowych strojach. Na przybywających tłumnie turystów i mieszkańców stolicy czekają stoiska producentów win, biur podróży zajmujących się turystyką winną oraz przedstawicieli instytucji naukowych i edukacyjnych zajmujących się winiarstwem. Stoiska winnic przeplatają się ze stoiskami ludowych twórców i rękodzieła artystycznego oraz punktami gastronomicznymi, serwującymi potrawy regionalnej i narodowej kuchni mołdawskiej.
Najmilsza jest degustacja
Obowiązkowo podczas Narodowego Święta Wina należy spróbować ?młodego wina? z tegorocznych zbiorów. Jednak największą atrakcją jest możliwość degustowania najlepszych win wytwarzanych przez poszczególne winnice np. Cricova, Purcari, Chateau Vartely, Et Cetera produkowanych z różnych gatunków winogron m.in. pinot, traminer, muscat, riesling, feteasca, dnestrovscoie, milestscoie, codru, negru de Ppurcari, trandafirul moldovei, auriu, cahor-ciumai i porównywania ich walorów smakowych. Goście znajdują tu szeroką gamę win, od wytrawnych, półwytrawnych, po półsłodkie i słodkie zarówno czerwonych, białych jak i różowych oraz wina musujące i divin (destylat wina podobny smakiem do koniaku). Istnieje też możliwość zakupu do domowych kolekcji unikatowych np. 10 lub 20-letnich win przechowywanych w winnicach dla prawdziwych koneserów.
Imprezy towarzyszące
W trakcie Narodowego Dnia Wina finały mają liczne konkursy związane z produkcją wina np. Konkurs „Złotej Winorośli”, Konkurs Dionizosa, konkurs na najlepsze pamiątki związane z winem, konkurs dla najlepszej firmy zajmującej się turystyką winną, a nawet konkurs na najlepsze wina domowej roboty. Uroczystym obchodom Narodowego Święta Wina towarzyszą liczne występy zespołów tanecznych oraz muzycznych prezentujących dorobek amatorskiego ruchu artystycznego oraz profesjonalnych wykonawców, a dobra zabawa trwa do białego rana.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- bieżące informacje na temat Narodowego Święta Wina
Dodaj komentarz