Komiža
Dalmatyńskie miasteczko na wyspie Vis
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jednym z interesujących miast na wyspie Vis jest Komiža. Nazwa ta pojawiła się w drugiej połowie XII wieku. Miasto znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy, nad głębokim zalewem. Miasto ma połączenie promowe z lądem stałym.
To śródziemnomorskie miasteczko z wąskimi uliczkami, ciekawymi domami, ładnymi plażami. W mieście są liczne zabytki. Unikalna dalmatyńska zabudowa dodaje niepowtarzalnej atmosfery. Wszędzie zauważalna jest tradycja rybacka. Rybacy pochodzący z wyspy, poza tym że łowili i handlowali rybami z sąsiednimi wyspami, to emigrowali i zakładali wioski rybackie na wybrzeżach Pacyfiku. O historii rybołówstwa świadczy bogata kolekcja w Muzeum Rybołówstwa znajdującego się w baszcie weneckiej przy nabrzeżu. To jedyne takie muzeum w Chorwacji. W porcie można czasem zobaczyć tradycyjną łódź rybacką zwaną falkušą.
Pod opieką św. Mikołaja
Wzdłuż wschodniego wybrzeża Komižy ciągną się żwirowe plaże ze źródłami wody pitnej. Woda spływa ze wzgórza Hum ( 587 m n.p.m. ).
Ważnym dniem jest 6 grudnia, bo to dzień Świętego Mikołaja, a zarazem Dzień Miasta Komiža. Ten święty jest opiekunem podróżnych, marynarzy i rybaków. Każdego roku w tym dniu przed kościołem parafialnym Św. Mikołaja spala się ofiarny statek. Obecnie kościół jest jednym z najważniejszych zabytków wyspy, a pochodzi z XIII wieku. Jest tu klasztor benedyktynów. Kościół stoi samotnie na wzniesieniu nad miastem, pod górą Hum.
Ważnym zabytkiem jest cytadela w porcie. Zbudowano ją w 1585 roku. Ciekawą budowlą jest trójnawowy kościół Matki Boskiej Pirackiej (Gusarica) stojący na zachodnim skraju miasta, nad samym morzem. W 1515 roku mieszkańcy miasta prosili biskupa wyspy Hvar o zezwolenie na budowę kościoła. Budowany był przez wiele lat. Ciekawostką jest to, że zbudowano go ?w poprzek?, czyli jest szerszy niż dłuższy. Bardzo ładnie go widać od strony morza.
Edukacja i turystyka
Przed drugą wojną światową w Komižy było pięć szkół podstawowych, dwie szkoły średnie i trzy biblioteki. To sporo jak na niewielkie miasto.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku w Komižy działa Międzynarodowa Letnia Szkoła Baletowa. Specjalizuje się w balecie klasycznym i współczesnym. Została założona i prowadzona przez nauczyciela baletu, Jozo Borčića. Pod koniec wakacji szkoła organizuje pokazy tańca w Sali Domu Pamięci.
Przy porcie jest dobrze zorganizowana Informacja Turystyczna. Oferują tu liczne wycieczki. Jedną z nich jest wpłyniecie do Błękitnej Jaskini ( Modra špilja ) w wapiennej wyspie Biševo. Jaskinię odkryto w 1884 roku. Wpłynięcie uzależnione jest od poziomu wody w jaskini. Mnie się nie udało. Do transportu turystów służą rybackie łodzie przerobione na te potrzeby.
Warto wiedzieć
Na wyspie są tylko dwa hotele. Ten w Komižy nazywa się Hotel Biševo i wznosi się na skarpie ponad kościołem M B Pirackiej. Zbudowano go w latach siedemdziesiątych tamtego wieku jako hotel rządowy. Jest on pięciopiętrowy i mieści trzystu gości. Turyści zatrzymują się w pensjonatach i kwaterach prywatnych.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz