Dubrownik
Katedra i inne kościoły starówki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dubrownicka katedra pw. Wniebowstąpienia NMP (Velika Gospa) stoi w miejscu kościoła zniszczonego podczas trzęsienia ziemi. Budowla nakryta jest charakterystyczną kopułą. Barokowy kościół zbudowano w 1713 roku.
Wnętrze jest bardzo ładne i zawiera wiele cennych malowideł. Ołtarz główny to poliptyk stworzony przez Tycjana i jego uczniów. Wart uwagi jest ołtarz św. Jana Nepomucena wykonany z fioletowego marmuru. Obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, pięknie zdobiony, noszony jest w procesjach. W katedrze znajduje się skarbiec z ciekawą kolekcją. Jest tu między innymi relikwiarz św. Błażeja wykonany ze srebra i złota. Przedstawione są misterne zdobienia dekoracyjne postaci świętych. Legenda głosi, że pierwotny kościół ufundował król angielski Ryszard Lwie Serce w podziękowaniu za uratowanie go przez mieszkańców z rozbitego statku.
U jezuitów
Monumentalnymi schodami wzorowanymi na Schodach Hiszpańskich, zbudowanymi w 1738 roku wchodzimy na plac Poljana R. Boškoviča. Tam jest jezuicki kościół św. Ignacego. Jest on barokowy i jednonawowy. Jego reprezentacyjna fasada wzorowana była na kościele św. Ignacego w Rzymie. Przy kościele jest słynna dubrownicka uczelnia, Collegium Ragisinum. Budowę ukończono w 1725 roku,a dla wiernych otwarto w 1729 roku. We wnętrzu znajdziemy iluzjonistyczne barokowe freski przedstawiające życie św. Ignacego Loyoli. W 1885 roku, w kościele zbudowano model groty poświęcony Matce Bożej z Lourdes. To jeden z najstarszych tego typu obiektów kultowych w Europie. Uliczką powyżej kościoła, a przy samym murze można dojść do fantastycznie położonej restauracji na półce skalnej po drugiej stronie murów. Wejście jest przez mało widoczne okno w murze. Schodząc schodkami nad samą wodę można zażywać kąpieli we wspaniałym otoczeniu przyrody.
W zaułkach miasta
Teraz pora na spacer po północnej stronie Dubrownika. Przechodzę na kolejną uliczkę spacerową Prijeko. Jest ona równoległa do Straduna a prowadzi do pierwotnej słowiańskiej osady Dubrava i stąd właśnie Dubrovnik. Dzielnica była wybudowana w 1272 roku, lecz zniszczyło ją trzęsienie ziemi. W XVII wieku została odbudowana. Prijeko to bardzo popularna ?spacerówka?. Od niej odchodzą wąziutkie i bardzo strome uliczki do Stradunu. Wiele tu restauracji i kawiarenek. Wiele też budowli sakralnych. Najdogodniej wejść na tą uliczkę od strony morza, obok kościoła św. Mikołaja.
Warto wiedzieć
Aby w miarę dokładnie zwiedzić Dubrownik i zapamiętać wszystkie zwiedzane obiekty należy być tu kilka dni. Jeśli to niemożliwe, to i kilka godzin wystarczy aby się zauroczyć Dubrownikiem, Dalmacją, Chorwacją.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz