Jeziora Plitwickie
Świat wodospadów – praktycznie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Nacionalni Park Plitvička jezera) zajmuje 29 700 ha, na których jest 16 jezior różnej wielkości i na różnych poziomach.
Ze względu na różnice wysokości woda przelewa się między nimi w postaci wielu wodospadów. Wodospady Wielki (Veliki Slap) i Galovac (Galovački buk) mają formę wąskich strumieni.
Unikalna przyroda
Park Narodowy Jeziora Plitwickie jest największy pod względem powierzchni w Chorwacji. To jednocześnie największy i najpopularniejszy obiekt turystyczny w tym kraju. W roku 2017 odwiedziło go 1,7 mln osób. Park ustanowiono w roku 1949 jako pierwszy park narodowy w Chorwacji. Od roku 1979 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Turkusowa lub zielona barwa wody uzależniona jest od związków występujących w rozpuszczonych skałach, stopnia nasłonecznienia czy rodzaju roślinności. Gdy obszar został objęty ochroną zauważono, że ograniczone jest tu zjawisko sedymentacji (osadzanie się węglanu wapnia). Wpływ ma na to nadmierna ilość roślin. Z tego powodu powodu władze parku zaczęły regulować stan flory. Z roślin tutejszych aż 70 gatunków to endemity – rosną tylko tu. W lasach rosną głównie buki, świerki i jodły, a najstarsze z nich mają po kilkaset lat. Ze zwierząt żyją tu niedźwiedzie brunatne, wilki, węże, salamandry a przede wszystkim ryby – strzeble potokowe, pstrągi, klenie czy szczupaki.
Jeziora Górne i Dolne
Największe z jezior to Kozjak (81 ha) i Prošćansko (69 ha), a najmniejsze Buk (0,1 ha). Pozostałe noszą nazwy: Ciginovac, Batinovac, Okrugljak, Malo Jezero, Veliko Jezero, Galovac, Vir, Gradinsko, Milinovo, Milanovac, Gavanovac, Novakovića brod, Kaluđerovac.
* Jezioro Kozjak zawdzięcza nazwę stadu 30 kóz, które się utopiły uciekając przed wilkami bo zarwał się pod nimi cienki lód.
* Jezioro Ciginovac zawdzięcza swoją nazwę od Cygana który utopił się w tym jeziorze łowiąc ryby.
* Jezioro Okrugljak zawdzięcza swoją nazwę kształtowi jaki posiada.
Cały obszar jezior zasila wodą rzeka Matica, a w okolicy Wielkiego Wodospadu płynie rzeka Plitwica. Z parku Narodowego wypływa rzeka Korana.
W tartaku w miejscowości Korana tnie się bale za pomocą stumienia wody o srednicy maksymalnej do 90 cm .
My w przemyśle używamy również wody do cięcia różnych materiałów .
Maszyny mogą ciąć praktycznie każdy materiał do grubości 20 cm .
Technologia cięcia wodą nie wprowadza ciepła do materiału ,
jest niezwykle dokładna i pozwala ciąć praktycznie wszystko .
Polecam filmy na You Tube .
Cięcie odbywa się za pomocą silnego strumienia wody ( 60 000 PSI )
oraz domieszki ścierniwa , które razem pozwalają ciąć materiały takie jak
stal , marmur , kamień , pianka , guma , plastik , szkło .
Na filmie jest szybkie obieranie z kory pnia za pomoca strumienia wody .
https://www.youtube.com/watch?v=LyBvrLUVqis