Gjirokastra
Srebrne miasto na liście UNESCO
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gjirokastra jest miastem w południowej Albanii, stolicą okręgu o tej samej nazwie. Zamieszkuje je około 34 tys. osób.
Gjirokastra leży na wysokości 300 m n.p.m. wśród gór, które są przedłużeniem południowego łańcucha bałkańskich Gór Dynarskich, na stromych zboczach doliny rzeki Drino.
Miasto-muzeum
Nie wiadomo dokładnie kiedy zasiedlono te tereny. Za panowania bizantyjskiego w XIII wieku miasto nazywało się Argyropolis, co oznacza Srebrne Miasto lub Argyrokastron co oznacza Srebrna Twierdza. Nazwa pochodzi zapewne od koloru dachów, które mokre od deszczu sprawiają wrażenie jak błyszczące srebro. Gjirokastra nazywana jest też miastem tysiąca schodów, a to ze względu na strome uliczki. Nosi również nazwę miasta muzeum, a zawdzięcza to kamiennym domom starówki pokrytym szarymi łupkami skał.
Dawniejsze dzieje
Pierwsze zapiski o mieście pochodzą z roku 1336 i znalazły się w pamiętnikach cesarza Jana VI Kantakuzena, który był synem gubernatora Morei, prowincji bizantyjskiej na greckim Peloponezie. Gjirokastra pewnie powstała około XII wieku, gdy ziemie te należały do Bizancjum, być może wcześniej. W roku 1417 miasto zajęli Turcy i weszło ono w skład Imperium Osmańskiego. W tym czasie nie tylko nie upadło ale szybko się rozwijało, stało się centrum administracyjnym i handlowym. Z zachowanych dokumentów wynika że w 1431 roku były tu 163 domy mieszkalne, a w roku 1586 – 434 domy. Drugi rozwój miasta odnotowano za panowania Ali Paszy z Tepeleny, który przebudował twierdzę na wzgórzu budując wielkie magazyny podziemne, w czasie I i II wojny światowej wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze.
Z rąk do rąk
Co do wojen to miasto Gjirokastra przypomina mi piłkę nożną przekazywaną sobie nawzajem przez różnych zawodników. Na początku wojny bałkańskiej w roku 1912 miasto zajęli Grecy. Ale na mocy traktatu z Londynu Gjirokastra została przyznana Albanii. Miasto długo było przedmiotem sporu między Albanią a Grecją. W czasie I wojny światowej, pod koniec 1914 roku, Grecy ponownie je zajęli. W roku 1919, w Paryżu, zdecydowano że Gjirokastra powróci w granice Albanii. W roku 1939 Albania wraz z miastem Gjirokastra zostały zajęte przez faszystowskie Włochy. Rok później odbili ją Grecy, ale wkrótce dzięki inwazji niemieckiej miasto z powrotem przyłączono do Włoch. W granice Albanii wróciło w roku 1944.
Miejsce urodzenia Enwera Hodży
Władzę w kraju przejęli wkrótce komuniści, na czele których stanął urodzony w Gjirokastra były prezydent Enver Hodża, albański dyktator. Rządził on krajem w latach 1944-85. Zasłynął jako budowniczy około 700 tys. bunkrów. Trzymał też z chińskim przywódcą Mao w czasie jego rewolucji kulturalnej.
Dodaj komentarz