Czaplinek
Gród stary i gród nowy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Czaplinek to miejscowość z kilkunastowiekową metryką. Od VII do XII w. w okolicach jeziora Drawsko i górnego biegu rzeki Drawy istniało skupisko osadnicze słowiańskiego plemienia Drawianie, składające się co najmniej z 7 grodzisk i 20 osad otwartych.
Przez kilka wieków Czaplinek i jego okolice należały do zakonów: templariuszy a później joannitów, a przez miasto biegł ważny handlowy ?szlak solny? łączący Kołobrzeg z Wielkopolską. Miasto żyło w cieniu pobliskiego zamku w Drahimiu, obecnie na terenie Starego Drawska.
W mieście warto zobaczyć starówkę z rynkiem na planie średniowiecznego rozwiązania urbanistycznego. Stoi w nim rzeźba ?Rybak? wykonana w drewnie lipowym ? dzieło Edwarda Szatkowskiego. Natomiast w jednej z kamienic znajduje się Izba Muzealna ze stałą ekspozycją ?Prosto ze strychu?, w której zgromadzono pamiątki z historii miasta i okolic.
Najstarszym zabytkiem Czaplinka jest murowany kościół św. Trójcy z XV w, przebudowany po pożarze w 1725 roku, z bardzo ciekawym i pięknie odrestaurowanym barokowym, drewnianym ołtarzem baldachimowym oraz klasycystyczną amboną. Obok niego stoi drewniana Dzwonnica Kozłowa z dzwonem z 1730 roku. Po wspomnianym pożarze postanowiono bowiem nie odbudowywać kościelnej wieży.
Warto wiedzieć
Na obrzeżach Czaplinka, nad jeziorem Drawsko znajduje się atrakcja turystyczna przypominająca średniowiecze ? Sławogród. Jest to rekonstrukcja drewnianego grodu wczesnośredniowiecznego. Jego właściciel Michał Uliński, miłośnik tamtej epoki używający imienia ?Miłobor?, prezentuje gościom poza palisadą zagrodę ze zwierzętami. Przy długiej chacie skandynawskiej rosną zioła, z których robi się wywary i leki. Wewnątrz obejrzeć można repliki średniowiecznych zbroi, mieczy i innych narzędzi walki, a na ruszcie nad paleniskiem z otwartym ogniem gospodyni piecze kiełbaski i inne przysmaki. Są też w grodzie wojowie, niewiasty tkają na krosnach piękne materiały, zaś w kuźni kowal ? prywatnie ojciec właściciela ? pomaga turystom w wybijaniu z aluminiowych krążków replik denarów Bolesława Chrobrego. Na terenie poza palisadą odbywają się treningi wojów, rzuty oszczepem, strzelanie w łuku. W sezonie letnim codziennie odbywają się różne imprezy, poza nim realizowany jest program edukacyjny na temat wczesnego średniowiecza.
„OPOWIESCI DRAHIMSKIE”
Autor/napisal: Roman Jozef Rymar
zam: Czaplinek, Polska
Toronto, Canada
http://www.opowiescidrahimskie.blox.pl
http://www.opowiescidrahimskie,com