Karlštejn
Królewska szopka na zamku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wystaw bożonarodzeniowych szopek w Czechach jest wiele. Prezentowane są na nich egzemplarze zabytkowe, muzealne lub ze zbiorów prywatnych i rodzinnych, jak również wykonane w ostatnich latach.
Prawdziwe skarby z tej dziedziny znajdują są w muzeach betlémów, z eksponatami wpisanymi na listę zabytków czeskiej kultury narodowej czy rekordów Księgi Guinnessa.
Największa i najpiękniejsza
Królewska Szopka z Muzeum Betlému w miejscowości Karlsztejn (Karlštejn) króluje ona wśród 50 innych szopek znajdujących się w jego zbiorach. Szopka Królewska o powierzchni 80 m kw. powstała w II połowie lat 90. XX wieku w wyniku konkursu. Przez trzy lata pracowało nad nią osiem osób, tworząc dzieło niezwykłe.
Politycy na zamku
Kulisy tej szopki tworzy sławny Zamek Karlsztejnski z podgrodziem. Elementem centralnym jest żłobek, do którego ? po włączeniu mechanizmu poruszanego silnikiem elektrycznym ? podąża dziesięciu najsławniejszych czeskich królów i polityków, od św. Wacława, poprzez Karola IV, aż po prezydenta Tomasza Masaryka. W różnych miejscach tych wielkich jasełek, wyrzeźbione w drewnie i odziane w stroje figurki mają po 60 cm wysokości, są też różne sceny: historyczne, ze świata legend, fantazji, z życia w średniowiecznym grodzie, zdobywania Zamku Karlsztejnskiego przez husytów.
Zebrane z okolicy
Oprócz Królewskiego Betlému godnych uwagi jest tam jeszcze sporo innych obiektów. Np. jasełka mechaniczne z początku XX wieku z Boskowic na Morawach, szopka z I połowy XIX wieku z regionu Mlada Boleslav, szopka zwierzęca z Hradec Kralove czy ceramiczna szopka dziecięca wykonana w Szkole Sztuk Pięknych także w tym mieście.
Warto wiedzieć
* Muzeum znajduje się w połowie drogi miedzy głównym parkingiem a zamkiem, w budynku barokowego kościoła.
* Na listę Guinnessa, jako największa ludowa szopka mechaniczna na świecie, wpisane zostało dzieło Tomasza Kryzy ze zbiorów Muzeum Jindrzichohradeckiego (w miejscowości Jindřichův Hradec), do którego trafiło ono w 1935 roku. Ten mistrz pończoszniczy budował dzieło swojego życia przez 60 lat. Na powierzchni 60 m kw. rozmieścił 1398 figurek ludzi i zwierząt, z których 133 porusza się ? pierwotnie ? dzięki mechanizmowi ręcznemu, później zastąpionemu silnikiem elektrycznym. Centralną, a zarazem najstarszą część tych jasełek stanowi scena narodzenia z pokłonem Trzech Króli, później uzupełniona o inne sceny biblijne: ucieczkę św. Rodziny do Egiptu, rzeź niewiniątek, obrzezanie Jezuska itp., a także o architekturę miejską ? bramę z mostem zwodzonym, pałacem Heroda z maleńką porcelanową zastawą na stole, strażami na murach. Całość uzupełniają sceny przedstawiające życie i pracę ludzi w II połowie XIX wieku.
Dodaj komentarz