Třebechovice
Najpiękniejsze czeskie szopki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Palmę pierwszeństwa wśród czeskich i światowych muzeów bożonarodzeniowych szopek dzierży Trzebiechowickie Muzeum Betlemu. Znajduje się ono w miejscowości Trzebiechowice (Třebechovice pod Orebem) pięciotysięcznym miasteczku o historii sięgającej XIV wieku, leżącym 13 km od Hradec Králové.
Najsławniejszą i najwspanialszą z ponad 300 tutejszych szopek, wpisaną w 1999 roku na listę narodowych zabytków kultury, jest tzw. Betlem Josefa Probošta. Dzieje tej szopki są niezwykłe. Główny jej autor, Josef Probošt ? rolnik i stolarz tworzył ją przy pomocy mistrza ciesielskiego, który wyrzeźbił większość figurek z drewna bukowego.
I powstał teatr
Powstał drewniany teatr o długości 7, wysokości 3 i głębokości 2 m zawierający ponad 2 tys. elementów, w tym 373 figurki. 171 z nich przedstawia pracę ludzi podczas wykonywania różnych zawodów. Centralną sceną jest Narodzenie w Betlejem – od niego wzięła się zresztą czeska nazwa szopek ? betlémy. Szopka ta wzbudziła szczególne zainteresowanie w świecie, gdyż już trzykrotnie była eksponowana za granicą: w 1967 roku na EXPO w Montrealu w czechosłowackim pawilonie narodowym, gdzie obejrzały ją dziesiątki tysięcy zwiedzających, następnie w sławnym ze zminiaturyzowanych budowli holenderskim Madurodarnie pod Hagą oraz w Londynie.
Z drewna i szkła
Obok tej najsławniejszej, w trzebiechowickim muzeum jest także wiele innych cennych i ciekawych szopek. Np. przypominająca sceny pasterskie szopka z rzeźbami z polichromowanego drewna lipowego, szopka wyrzeźbiona w drewnie lipowym i olchowym, szopka z polichromowanego drewna lipowego wykonana w latach 1870-1940. Mnie szczególnie spodobała się szopka z barwnego szkła hutniczego z połowy XX wieku w Żeleznym Brodzie oraz drewniana, stylizowana na gotycką płaskorzeźba ?Narodzenie Pana? z roku 1987.
Źródło tradycji
Czeskie muzea szopek są bardzo licznie odwiedzane, zwłaszcza przez dzieci ? od przedszkolaków i młodzież. Są one bowiem dla nich źródłem narodowych tradycji. Muzea, które zwiedziłem, prowadzą także sprzedaż szopek lub ich elementów: kartonowych do wycinania i naklejania, piernikowych, ceramicznych i ze słomy.
Warto wiedzieć
Trzebiechowickie muzeum szopek jest niestety od maja zamknięte i pozostanie nieczynne do czerwca 2013 roku. Według informacji na stronie muzeum ? z powodu budowy nowego gmachu. Szopki z Trzebichowic można oglądać podczas bożonarodzeniowego jarmarku w centrum Babylon w Libercu w dniach 16-18.12.2011 r. (przyp. red.)
Dodaj komentarz