Třebíč
Festiwal Kultury Żydowskiej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Malownicze miasto Třebíč, leżące 45 km na zachód od Brna, na Wyżynie Czesko-Morawskiej, zaprasza w dniach 26-29 lipca 2012 na dziewiątą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Na gości czekają wyjątkowe koncerty, wykłady, wystąpienia taneczne i inne imprezy prezentujące życie i kulturę dawnych żydowskich mieszkańców miasta. Tutejsza unikatowa dzielnica żydowska, z zachowaną ponad setką domów, dwiema synagogami i cmentarzem jest wpisana, wraz z chrześcijańską romańsko-gotycką bazyliką św. Prokopa, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Wyżyna Czesko-Morawska, z lekko pofałdowaną rzeźbą terenu, jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów w Czechach. Stolica regionu, Jihlava, dawne miasto górnicze, z kopalniami srebra, może poszczycić się piękną starówką i podziemiami o długości25 km, drugimi co do wielkości w Czechach.
Warto przy okazji odwiedzić
* Pelhřimov ? miasto słynące z corocznych imprez, podczas których odbywają się próby bicia rekordów Guinessa.
* Nowe Miasto na Morawach (Nové Město na Moravě) ? najpopularniejszy ośrodek narciarski na Wysoczyźnie, leżący na południowych krańcach Gó Žďárskich. W budynku Starego Ratusza z roku 1555 znajdziemy Muzeum Góralskie z ekspozycją poświęconą historii narciarstwa.
* Telč ? zabytkowe centrum miasta, wpisane na listę UNESCO, z pięknymi renesansowymi i barokowymi domami, z malowniczymi arkadami.
* Třešť ? w tutejszym muzeum szopek bożonarodzeniowych znajdziemy zarówno dwustuletnie eksponaty, jak i współczesne szopki. W synagodze możemy obejrzeć wystawę dotyczącą osadnictwa żydowskiego.
* Žďár nad Sázavą ? ozdobą miasteczka jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, perła tak zwanego barokowego gotyku, dzieło architekta J. B. Santiniego, wpisane na listę UNESCO.
Dodaj komentarz