Lucerna
Krótki kurs dziejów miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Lucerna jest miastem starym. Swoje oficjalne dzieje liczy od roku 1178, czyli od momentu przyłączenia do osady Lucerna założonego w VIII w. monasteru Sankt-Leodegar im Hof.
Z badań archeologicznych wynika jednak, że niewielka osada u ujścia z obecnego Jeziora Czterech Kantonów rzeki Reuss, a więc w rejonie Starego Miasta, istniała już w czasach antycznego Rzymu. W dziejach późniejszych ważnym bodźcem dla rozwoju Lucerny stało się odkrycie w 1210 roku przełęczy św. Gotharda i poprowadzenie nią traktu handlowego północ ? południe.
We wnętrzu potężnych murów
Miasto stało się wówczas ważnym punktem tranzytowym między Flandrią i Italią. Musiało bronić się przed nieproszonymi gośćmi, więc około roku 1333 zakończono wznoszenie umocnień miejskich, w tym zachowanego do naszych dni w znacznym fragmencie Musegg Wall, budowanego już w XIII w. To kilkumetrowej wysokości i grubości oraz długości870 metrów mur z dziewięcioma potężnymi basztami i wieżami. Pierwsza stoi na brzegu rzeki, a ostatnia, ze stanowiącym naturalne przedłużenie dawnych fortyfikacji starym kościołem św. Mateusza (Matthäus-Kirche) w pobliżu brzegu jeziora, północną granicę lucerneńskiej Starówki.
Zegar na wieży Zytturm, najstarszy w mieście, ma od średniowiecza przywilej wybijania godzin o minutę wcześniej, niż wszystkie pozostałe w mieście. Jest to, dodam, chyba największy i najlepiej zachowany fragment średniowiecznych murów miejskich w całej Szwajcarii. Wcześniej, bo w 1291 roku, narodziła się, w skromniejszym niż później składzie Konfederacja Helwecka (Szwajcarska). Równocześnie w tym samym roku Lucernę kupił król niemiecki Rudolf I von Habsburg, a ograniczenia w rezultacie tego autonomii miasta wzbudziło protesty mieszkańców.
Niedoszła stołeczność
Śmierć Rudolfa I, a przede wszystkim zawarcie w 1332 r. traktatu z Waldstätten – z „leśnymi kantonami” wokół Jeziora Czterech Kantonów, a następnie zwycięstwo Konfederacji w 1386 r. pod Sempach oznaczało dla Lucerny ostateczne wyzwolenie spod władzy austriackiej. Zainteresowanych szczegółami historii Lucerny odsyłam do innych publikacji. Nie mogę jednak nie wspomnieć jeszcze o dwu faktach. Podczas Reformacji miasto to przewodziło katolikom. W połowie XIX w. było, ze względu na centralne położenie, przewidziane na stolicę kraju – Konfederacji Szwajcarskiej. Ale w 1848 roku jego mieszkańcy głosowali przeciwko jej konstytucji, w rezultacie czego stolicą zostało Berno.
W stronę turystów
Lucerna nie bardzo się tym przejęła, gdyż już wówczas, poczynając od roku 1830, postawiła na rodzącą się zupełnie nową dziedzinę gospodarki – turystykę. A równocześnie na kulturę. I tak miasto, które w końcu XVIII w. liczyło tylko 4,3 tys. mieszkańców, zaczęło się szybciej rozwijać. Nadal jednak pozostaje kameralnym, w swojej zabytkowej części zwarte, łatwe do poznawania pieszo.
Dodaj komentarz