Lucerna
Dom przy domu, most przy moście

Ponad dachami kamienic majaczyły zwieńczenia kamiennych baszt obronnych w murze starej Lucerny. A rzeka – most przy moście – przeznaczone dla pieszych, kamienne z żelaznymi balustradami. Przerzucone są przez rzekę na skos – dlaczego? Czy ktoś chciał sobie skrócić drogę?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Lucerna. Dom przy domu, most przy moście
A rzeka ? most przy moście ? przeznaczone dla pieszych, kamienne z żelaznymi balustradami i te dwa, najpiękniejsze ? drewniane, kryte dachem ? Most Młyński (Spreuerbrücke) i Most Kaplicy (Kapellbrücke). Przerzucone są przez rzekę na skos ? dlaczego?
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Stałam sobie na schodkach wchodzących do rzeki Reuss w Lucernie, po kostki w wodzie dając stopom ochłodę. Z niezrozumiałym zainteresowaniem wpatrywałam się w kacze łapy i łabędzie szyje dryfujących przy brzegu ptaków.

Za plecami miałam sztandarowy zabytek Lucerny ? kościół jezuicki p.w. św. Franciszka Ksawerego z XVII wieku. Jaka szkoda, że był zamknięty. Uprzejma informacja powiadamiała, że ten dzień przeznaczony jest na sprzątanie świątyni. Szkoda, gdyż barokowy wystrój wnętrza o białych ścianach, wypełniony wysokiej klasy sztukaterią przyprawia ponoć o palpitację serca. Jeżeli jest choć w połowie tak bogaty i piękny jak wnętrze kościoła świętych Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie, który przywołałam we wspomnieniach ? to szkoda.

Kontemplowałam rozciągającą się wzdłuż rzeki ?wielką teatralną dekorację? ? kamieniczka przy kamienicy, a każda inna: wysokie i zupełnie niskie, na dwa okna i szerokie, zadaszone brązową dachówką jedna w jedną, wyposażone w wieżyczki z różnorodnymi hełmami. Piękne fasady ? tu Hotel Mr. Pickwick Pub, tam Hotel Des Alpes I ratusz z czworokątną wieżą?

Na horyzoncie po lewej ręce, na wzgórzu, przykuł uwagę biały XIX-wieczny gmach zamku Gutsch, modnego wówczas wśród europejskich wyższych sfer hotelu (można się do niego wdrapać na wysokość 500 m lub podjechać kolejką). Ponad dachami kamienic majaczyły zwieńczenia kamiennych baszt obronnych w murze fortyfikacyjnym starej Lucerny. A rzeka ? most przy moście ? przeznaczone dla pieszych, kamienne z żelaznymi balustradami i te dwa, najpiękniejsze ? drewniane, kryte dachem ? Most Młyński (Spreuerbrücke) i Most Kaplicy (Kapellbrücke). Przerzucone są przez rzekę na skos ? dlaczego? Czy ktoś chciał sobie skrócić drogę? A może wówczas, gdy je budowano wymagał tego nurt rzeki Reuss, należącej do rzek rwących, mających swoje źródło w Alpach?

? Prima ? usłyszałam nagle z ust chłopaka, który dzierżąc sandały w ręku stanął obok mnie w wodzie.
? Ha, ha. Prima ? przytaknęłam.

Uśmiechając się na wspomnienie tego wyczerpującego dialogu (jak z filmów Andrzeja Kondratiuka) przeszłam na drugi brzeg Mostem Młyńskim. Spreuerbrücke Most Młyński zbudowany na początku XV wieku zwany jest również Mostem Tańca Śmierci. W drewnianych trójkątach umieszczonych pod spadzistym zadaszeniem umieszczono 67 obrazów , wykonanych w latach 1626 – 1635 przez Kaspara Merlingera, przedstawiających sceny z motywem ?Tańca Śmierci?. To jest coś!

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!